| RazvanX26 a întrebat:

Salut,am 18 ani bacul urmează sa-l dau și ma gandeam sa ma fac politist rutier, pentru ca la locala am auzit ca nu e asa bine și va întreb pe voi ce e mai bine sa ma fac politist rutier sau în armata, unde e mai ok ca bani, ca ore de lucru etc? Și cam ce studii trebuie și cât dureaza?

5 răspunsuri:
| plsdaufunda a răspuns:

Un polițist rutier primește, dacă adună și sporurile la salariu, în jur de 1000 de euro pe lună, asta daca ai experienta de 10-15 ani. În remunerația sa lunară intră norma de echipament, estimată la 268 de lei. Un polițist rutier primește și normă de hrană, în valoare de 1.054 de lei. Poti sa mai lucrezi extra si in weekenduri sau pe timp de noapte si primesti bani in plus. Am un prieten care e politist rutier, si face destul. Ca studii, poti face scoala de politie. In armata salariile sunt de 3000-5000 lei, depinde ce functie ai (locotenent, maior etc). Cred ca oricum pe parcurs, cu cat castigi mai multa experienta, ajungi sa ai un salariu mai mare. Sper ca te-am ajutat, mai multe nu stiu!

| RazvanX26 explică (pentru plsdaufunda):

Mulțumesc mult, mai aștept și alte raspunsuri

| Ciprian09 a răspuns (pentru plsdaufunda):

Salut,locotenent,maior sunt grade nu funcții! în principiu ai scris informațiile corect, și ca răspuns la om, eu as opta la politia locala, aia se pisa pe militari și polițiști când vine vorba de salarii, fără gluma! și la ce munca fac.ii vezi și tu pe strada! sănătate!

| plsdaufunda a răspuns (pentru Ciprian09):

Grade sau functii, tot acelasi lucru e... da o cautare pe google sa vezi care e sinonimul lui functie! https://sin0nime.com/dex/index.php?cheie=func%C5%A3ie%3B&m=0 Aici ai copy paste de pe site ul de unde am luat sinonimul Sinonime: activitate, calitate, destinaţie, funcţionare, grad, însărcinare, job, post, profesie, rang, rol, sarcină, serviciu, slujbă, (învechit) ridicare; (matematică) aplicaţie, (funcţie bijectivă) bijecţie, (funcţie surjectivă) surjecţie.

| Ciprian09 a răspuns (pentru plsdaufunda):

Intr-un sistem militar, gradele nu sunt aceleasi ca si functie, nu e tot una, deoarece in multe cazuri functia doboara gradul.si asta este doar un mic exemplu.ce sinonime ai dat tu se foloseste probabil in mediul civil, in general! noroc si o zi buna sa ai!