| adriangrowinglife12 a întrebat:

Salut, am 20 de ani, am terminat liceul, bacul luat, dar nu am idee incotro sa o apuc, am fost pe profil filo deci nu prea pot sa fac nimic legat de mate/fizica/info. Am incercat sa gasesc scoli postliceale de meserii dar asa la stat nu sunt deloc doar in loc de liceu, iar cele care sunt, sunt private si nu stiu daca te angajeaza 100% dupa ce faci acele cursuri private. Ajutati-ma va rog cu idei de meserii stabile pe care le pot face fara studii, sau facultati din care sa fac o cariera decenta. Multumesc.

5 răspunsuri:
| DascaluIoan a răspuns:

Dacă aș fi în locul tău, aș strânge niste bani (dintr-o meserie simplă: casier, angajat într-un depozit) până aș face 21 de ani, ca sa am bani de școala de șoferi. Aș lua permis categoria C, și pe tir frate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut filo, fa limbi straine, fa asistenta sociala ai destule variante. Cum mai zice si cineva mai sus, angajeaza-te ceva lejer la un magazin, strange bani ca ai ocazia daca inca stai la ai tai acasa si nu ai povara chiriei, ia permisul, ce daca nu ai sau nu iti permiti masina, o sa iti prinda bine.
Tocmai ma uitam pe Facebook la un amic, a plecat in Germania acum cateva zile ca si curier pentru Amazon, ceva simplu si usor.

| adriangrowinglife12 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, multumesc frumos, as vrea sa strang bani sa imi iau o casa ca sa ma mut singur ca parintii ma bat la cap sa ma mut, deci o sa iau permisul B si C si poate ma fac sofer in alta tara sau pe tir cum zice baiatul de mai sus. dar te angajeaza asa fara experienta? Credeti ca m-as descurca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Baiatul de care vorbeam eu are doar 1 an de cand a luat permisul pentru B, la tir e mult mai dificil si acolo chiar iti trebuie experienta in condus nu te joci cu masinuta, scoala e mai scumpa pentru tir.
De descurcat sunt convins ca da, toata lumea a invatat nu s-a nascut stiind tot, nu vad tu de ce nu ai putea.

| adriangrowinglife12 explică (pentru anonim_4396):

Ok multumesc!