| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am 21 de ani, am bacalaureatul luat si as vrea sa dau la armata, ce ziceti merita? Si daca da, ce se face acolo adica mai intai urmez un curs de pregatire acolo sau o scoala ceva? Sau cum se procedeaza?

14 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Salut, nu este nicio scoala, se da proba sportiva, examen psihologic
mai multe detalii aici: http://recrutare.mapn.ro/index.php

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Merită pentru tine dacă înțelegi că îți aperi patria chiar cu prețul vieții. Să înțelegi asta bine. Ai multe avantaje pe care altă meserie nu le are dar și multe restricții de care trebuie să ții seama. Modalitățile de angajare le poți afla pe situl ministerului.
https://dmru.mapn.ro/pages/view/98

| mgtow a răspuns:

Pt singuratate e buna armata, in caz ca vrei copil nu tine

| Lukasssz a răspuns:

E ok, dar nu in Romanialaughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Hai sa fim seriosi cu pretul vietii... are sanse mai mari sa crape daca e lucrator la birou decat in armata. happy

| darrio2007 a răspuns:

Vei face instructie militara, trezirea la o anumita ora, mesele la anumite ore, plecat acasa doar cand meriti.

| IepurasXxX a răspuns:

Daca ai bacalaureatul poti candida la o academie pentru a iesi ofiter, o postliceala pentru a iesi subofiter sau poti opta pentru cursul de 4 luni pentru a devi soldat gradat profesionist. Mai multe iti pot spune cei de la CMJ-ul din judetul tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Unii crapă, alții se dezumflă. Eu nu pretind să fiu serios. Te las pe tine.
Mă refeream la râzboi în teatrele de operațiuni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

De acord, dar aia sunt mercenari, nu apara nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum mercenari? Facem parte din NATO. Când mergem în Kosovo sau în Afganistan apărăm alianța NATO, egal apărăm țara noastră. Sunt militari ai noștri care au murit Afganistan. Ei au apărat acolo țara noastră.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Daca urmam abordarea naiva, da. Realistic vorbind, cei care pleaca in misiuni in strainatate mor pentru familiile lor. NATO a demonstrat de curand inutilitatea ei cand cu problemele polonezilor de la granita cu Belarusul. In caz de ceva, vor privi cu ingrijorare de peste ocean asa cum face si KWI cu situatia politica... Uite, fix asa - deeply concerned - https://www.voanews.com/......20509.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Realistic vorbind. Dar cum este vorbirea realistică în raport cu cea ne realistică? Se vede imediat pe ceea ce scrii dta mai jos.
NATO a demonstrat de curand inutilitatea ei cand...
Ești complet înafara realității geopolitice. Dar complet înafară.
Realistic vorbind. Dar cum este vorbirea realistică în raport cu cea ne realistică? Se vede imediat pe ceea ce scrii dta mai jos.
Așa că, vorbind și mai ales gândind ne realistic, poți să spui orice, dar absolut orice, și valoarea a ceea ce spui este 何もない mai exact 無; adică mu adică nici măcar zero.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ți se pare că ei joacă bambilici-bizilici? Mai greșesc și ei, că oameni sunt, dar rămâne cum am stabilit. Când miza la ruletă nu-i un om ci o planetă, poți să scrii ce vrei și ce nu vrei despre.
Ce scrie acolo nu schimbă cu nimic situația. Acela este un eseu. Dă bine la discuții de cabană.
Fă un scenariu mental. Desființează NATO și vezi ce se întâmplă imediat.