| Mihai1616263 a întrebat:

Am 22 de ani si nu am facut o facultate pana acum, am bacul luat.Acum muncesc pe un salariu cuprins intre 2100 si 2700 de lei, depinde de ore suplimentare.Merita sa ma apuc de o facultate la ifr in contextul in care ma intereseaza doar diploma,da stiu poate gandesc prost aici, ideea e ca angajatorul din ziua de azi se uita la studii superioare indiferent care sunt alea. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa ma apuc de o facultate la frecventa redusa si sa continui si cu job-ul in paralel? MERSI

12 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Da, fa facultate la ifr. Pe cat posibil pe domeniul in care lucrezi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce vrei tu. N-are rost sa faci o facultate doar pentru a avea o diploma.

| Dyalema a răspuns:

Nu toți angajatorii caută diploma. Din contră unii chiar o evită din cauză că angajatul ar avea pretenții mai mari la bani. Oricum dacă chiar vrei și poți să faci o facultate fă una de care chiar să te folosești și să îți placă. Fă-o pentru tine în primul rând, nu pentru alții sau pentru beneficiile aduse de ea. Altfel nu are rost să pierzi atâția ani degeaba în facultate, plus bani bineînțeles. Baftă!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu iti pierde timpul cu "o facultate" ci mai bine plateste un curs de specializare pe felia pe care lucrezi acum - sau altul. Degeaba o sa fii inca unul din cele cateva milioane de debili cu diplome in economie sau sociologie, cand ai putea face un curs de bucatari/ospatari sau infirmieri, ceva care chiar se cauta si care iti poate oferi un job mai bine platit din secunda doi. Crede-ma ca iti zic asta in calitate de angajator - cand vine unul la interviu si il intreb ce realizari are dpv profesional sau cu ce se poate lauda si ma ia cu cacaturi de diplome si proiecte de la facultate lipsite de cea mai mica utilitate, in maxim 5 minute am terminat interviul cu el si sigur nu o sa lucreze vreodata la mine.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Castigi cat de cat decent daca salariu de mai sus de net!
O facultate faci intr-un anumit domeniu, domeniu in care te regasesti si e si de viitor.
Un exemplu rapid e tot ce tine de it.
Rentabil si de viitor!
Angajatorul nu se uita la diplome, relevanta ai tu ca om si ce stii sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si ce realizari ai putea avea dpdv profesional la 20 de ani?

| 1231242 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ca cineva care e student la sociologie, asta a durut...

| Cosmin86 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Angajator tipic roman happy

| Mihai1616263 explică (pentru Cosmin86):

Ce a raspuns GabiDumitrescu ca nu imi apare?

| Mihai1616263 explică (pentru Cosmin86):

Gata am vazut, scuze

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Voluntariat. Impartit fluturase. Plimbat ciinele vecinilor. Ajutat colegii la teme. Lucrat pro-bono pe plantatia de capsuni a matusii. Toate astea mi se par mult mai relevante decat niste porcariute inutile facute la facultate fiindca "trebuia". Un angajat valoros e pro-activ, nu maimuta care urmeaza niste ordine stricte si in momentul in care trebuie sa ia o decizie e pierdut si incepe sa se roage la dumnezei si cezei ca sa il scoata din impas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ajutat colegii la teme? lucrat pro-bono? asta poate minti oricine ca a facut.