| costimovrin a întrebat:

Salut, am fost la un interviu la o firma de IT si m-au refuzat pe motiv ca nu sunt sigur pe mine. Au zis ca toti sunt de acord "ca stiu", dar nu am incredere in mine. Cum as putea sa fac sa am mai multa incredere? Sau o fi fost vrajeala?

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu te-au considerat suficient de bun. În rest, motive se găsesc destule, atunci când vrei să respingi pe cineva. Depune si alte CV-uri la firme similare (dacă ești pasionat de IT) și poate că altii văd in tine un băiat cu potențial și te acceptă.
Ij rest, fii mai optimist și relaxat in fața unor angajatori. Sunt tot oameni.winking

| costimovrin explică (pentru floresdemayo):

M-au intrebat si de ce vreau sa plec de la firma curenta si am zis ca "verific piata".

| sierra1 a răspuns:

Mai du-te la 2-3 interviuri și vezi ce zic ăia. Poate primii te-au "vrăjit"

| Zuzu1991 a răspuns:

Foarte bine, acum stii ce intrebari se pun, te duci la urmatorul interviu cu texte pregatite pentru orice intrebare si iti impui sa fi "infipt", adica nu lalau sau morocanos
de exemplu la intrebarea "de ce vrei sa pleci" raspunzi "salariu cam mic si toti fac misto de mine ca sunt cel mai tanar si m-am saturat ca nu am ce sa le fac"

| Adry05 a răspuns:

Cu dus și întors, poate li s-a părut că ești ezitant și la it e totu la foc automat, nu prea ai timp să stai să te îndoiești, trebuie să știi ce faci și să fii sigur pe acel lucru. Ești sigur pe un lucru în momentu în care știi că ești bun în acel domeniu. ai încredere în tine când vine vorba de IT? Eventual folosește timpul până găsești un alt loc să mai aprofundezi. Și totodată ai pe net multe sfaturi despre cum poți fi mai încrezător în propria persoană

| Savu4iosif a răspuns:

Ar trebuii sa mergi la un pshiholog daca simti ca nu ai prea multa stima de sine, gtrebuie sa fi sigur pe tina si sa nu renunti orice ar fi!