| johnnyclaudiu a întrebat:

Am media 8, 75 la purtare din liceu.

Vreau să știu la ce facultate de stat (poliție, armata, SRI) pot să dau?

Am înțeles că în majoritatea se cere acum media 9. Se poate face ceva in privința celor 25 sutimi lipsa?
Am înțeles că se poate face o cerere sau o derogare.

Mă poate ajuta cineva cu un sfat, o părere?

Mulțumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea trimite o cerere de derogare, la MAI, MApN sau SRI, dupa caz, dar ma indoiesc ca o s-o primesti, avand in vedere ca este o conditie obligatorie media la purtare de cel putin 9.

| johnnyclaudiu explică (pentru Ioandelasal):

Ai idee in ce caz se primește această cerere? Am o ruda care este polițist, dar pentru moment nu pot lua legătura cu el. Crezi că m-ar putea ajuta?
Am aceasta medie fiindcă am avut o problemă medicală în clasa a 10-a și nu am putut veni la unele cursuri.
Crezi că diriginta ar putea să facă ceva in legătură cu asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnyclaudiu):

Ar fi trebuit sa-ti motiveze absentele...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru johnnyclaudiu):

Daca ai avut problema medicala absentele puteau fi motivate. Nu vad cum te-ar putea ajuta o ruda politist, ar trebui sa aiba influenta in MAI.

| johnnyclaudiu explică (pentru Ioandelasal):

Nu prea mă ajută un răspuns de genul cu "daca". Vreau să știu dacă se poate remedia ceva ori să mă las păgubaș.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru johnnyclaudiu):

N-are cum sa te ajute nici un raspuns, doar un raspuns pozitiv la cererea de derogare, asa ca trimite cererea si poate ai noroc.