| M21mihai a întrebat:

Salut, am o intrebare pentru toti membri TPU. Si suna cam asa:
Daca ati avea posibilitatea sa va duceti intr-o tara (oricare din lumea asta) si sa ramaneti acolo toata viata in tara respectiva, ce tara ar fi? ....si de ce?

Din punctu meu de vedere eu as alege Germania, pentru ca este una dintre cele mai dezvoltate economii la nivel mondial.

9 răspunsuri:
| George8916 a răspuns:

Germania ar fi fost si raspunsul meu happy

| neutrino a răspuns:

Nu as pleca pentru ca aici este cimitirul familiei mele.

Răspuns utilizator avertizat
| 01000001 a răspuns:

Eu locuiesc în Spania de vreo 7 ani.
Sinceră să fiu, aș da orice să mă pot întoarce în România cât mai repede.
Da, în străinătate se "trăiește mai bine", cel puțin din punct de vedere economic (chiar dacă România nu este singura afectată de criză).
Oricum, din punctul meu de vedere, nu compensează.
Eu una nu am reușit să mă acomodez și este extrem de greu să te simți "ca acasă" (vorbesc în general) într-un loc care nu are practic nimic de-aface cu tine, într-un loc în care (părerea mea) te vei simți mereu străin.
Eu una consider că o persoană poate duce o viață la fel de bună oriunde, depinde de fiecare în parte, dar, pentru mine, singurul loc în care aș putea să mă simt bine este acasă.

| Perseverance a răspuns (pentru neutrino):

Respectul si condoleantele mele.

| neutrino a răspuns (pentru Perseverance):

Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

România.
Dunărea,Carpaţii,Prutul,Crişul,Siretul,Someşul,Câmpia Română,Miercurea-Ciuc,Sfântul Gheorghe,Făgăraş,Sinaia,Predeal,Râşnov,Curtea de Argeş,Avrig,Cheile Turzii,Lacul Roşu,Munţii Rodnei,Subcarpaţii,Lacul Sărat,Lacul Amara,Balta Albă,Băile Felix,Harghita,Covasna,Vatra Dornei,Moldova,Bucovina,Dobrogea,Transilvania,Oltenia,Muntenia,Maramureş,Crişana,Banat,Coşbuc,Octavian Goga,Eminescu,Kogălniceanu,Regele Mihai,Creangă,Slavici,Caragiale,Blaga,Topârceanu,Arghezi,Nichita Stănescu,Ţuţea,Enescu,Rebreanu,Preda,Iancu Jianu,Toniţa,Vlaicu,Peneş Curcanul,Maria Tănase,Ţepes,Lambru,Ştefan cel Mare,Hagi,Doja,Mihai Viteazul,Decebal,Brâncoveanu,Cantemir,Cioran,Preda,Nicolae Paulescu,Babeş,Henri Coandă,Nadia Comăneci,Mircea cel Bătrân,Cuza,Piatra Corbului,Coloana infinitului,podul lui Dumnezeu,Sfinxul,Transfăgărăşan,Bâlea lac, Varful Omu, Cetatea Neamtului, Apusenii, Perla Bucovinei etc.
Chiar crezi că aş renunţa la toate astea doar pentru a sta într-o ţară mai dezvoltată din punct de vedere economic?

| OoBunnyoO a răspuns:

Japonia pentru ca ma ma pasioneaza destul de mult cultura asiatica (nu neaparat japoneza, insa Japonia ar fi cea mai dezvoltata pe langa celelalte tari asiatice). Nu stiu insa daca m-as putea acomoda cu obieciurile lor.
Daca nu ar fi Japonia probabil o tara vestica precum Germania, Belgia ori Londra, iar dezvoltarea economica nu ar fi singurul motiv pentru care as pleca. Fiecare tara are o cultura proprie si nu exista culturi urate si culturi frumoase, dupa cultura asiatica printre preferintele mele s-ar numara cultura tarilor vestice, acesta ar fi cel de-al doilea motiv pentru care as alege aceste tari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sanse sa plec din tara sunt de cam 1%, dar daca ar fi sa aleg ar fi Anglia. Cunosc bine limba, sunt multe locuri de munca in domeniul meu, imi place clima