| tanasaiosif a întrebat:

Salut,am o nelămurire, pentru a ajunge paramedic trebuie sa faci școala de pompieri de la Ploiești!? Și ulterior după "absolvire" ai mai multe ramuri de ales? Sau doar pompier? Cum vi se pare aceasta academie? Ce părere aveți despre aceasta meserie? Cam cât ajunge salariul la început? Și îți vei găsi post de munca?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pentru paramedic poti face niste cursuri.
La scoala de pompieri poti alege specializarea Descarcerare şi Asistenţă Medicală de Urgenţă.
Evident ca daca faci a doua e salariu mai marewinking

| tanasaiosif explică (pentru alina2k18):

Și dacă ești pompier care stinge incendiile? Ce ramura?

| alina2k18 a răspuns (pentru tanasaiosif):

Studiile Facultăţii de Pompieri se finalizează cu:
- diplomă de inginer în domeniul fundamental: ştiinţe inginereşti, domeniul studiilor
universitare de licenţă: ingineria instalaţiilor, specializarea: instalaţii pentru
construcţii-pompieri şi
- diplomă de ofiţer care le conferă absolvenţilor dreptul de a activa ca ofiţeri activi în
M.A.I. respectiv I.G.S.U.
La absolvirea facultăţii, se acordă
gradul militar de ofiţer de pompieri
(sublocotenent), iar repartiţia tinerilor
absolvenţi se asigură în totalitate în unităţile
și subunitățile de pompieri (situaţii de urgenţă)
şi se face în raport cu dinamica resurselor
umane în I.G.S.U., media de absolvire, cât şi în
funcţie de opţiunile acestora.
Ca și avantaje sociale la absolvire se
regăsesc: loc de muncă asigurat prin
repartiție, salariu decent și un statut social
deosebit.

| tanasaiosif explică (pentru alina2k18):

Am înțeles, toate astea țin sa înțeleg de faculatte, dar dacă merg la școala postliceala din Ploiești? Pentru un an! Cam ce opțiuni sunt?