| Gogoasa24 a întrebat:

Salut, am o problema, eu am 10 clase si am calificare de electrician, problema e ca nu imi place deloc meseria si santierul, ce as putea face? Momentan sunt la seral, cu 12 clase o sa pot face ceva diferit fata de 10? Se mai castiga in alta parte macar 2000 de lei in mana? Chiar nu stiu ce sa fac in viata, nici nu stiu cum sa fac sa am o garsoniera / apartament si stiu ca si de la locul de munca nu sunt vazut asa bine, nu ma pricep la meseria asta, ce as putea face in viitor? Parintii mei nu imi prea pot da sfaturi sau ceva, tata e betiv si mama este bolnava si stiu ca daca nu o sa mai fie ei o sa ajung in drum deoarece parintii mei nu au casa, stam in chirie, fata de alti prieteni la care daca nu ar mai fi parintii lor le-ar ramane un acoperis deasupra capului. Intrebarea mea este, ce as putea face in viitor? Urasc domeniul tehnic si santierul si habar nu am ce sa fac, carnet de conducere nu am, am emotii de condus, uneori ma gandesc ca am sa ajung in strada, sau la sinucidere.

5 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa muncesti.

| Iote a răspuns:

Ca electrician se castiga foarte bine. Probabil tu nu ai rezultate. De altfel, recunosti ca nu iti place si nu te pricepi. Nu ai decat o solutie: sa termini 12 clase si sa faci niste cursuri de calificare in alta meserie. In una care iti place.

| armiaso a răspuns:

Un electrician solicitat si evident bun, castiga 5000+ lei pe luna, asta ca angajat, independentii, in functie de cat muncesc, castiga mai mult, in scoala nu este sistemul de asa natura sa te faca sa prinzi drag de domeniu, instalatiile electrice civile sunt destul de lejer de executat pe santier, iar santier nu inseamna intodeauna munca grea si praf, noile tehnologii fac munca unui electrician usoara din acest punct de vedere.
ar trebui sa te informezi mai mult si sa ii dai o sansa, ulterior te reorientezi, mai ales in contextul actual in care acest tip de meserii sunt foarte bine platite in tara la noi.

| Gogoasa24 explică (pentru armiaso):

Da dar nu ma pricep deloc si colegii ma barfesc ca nu este de mine, eu nu ma pot sui la inaltime si nu ma descurc deloc la sapat si dat cu tarnacopu nu am forta deloc sunt mai gras

| armiaso a răspuns (pentru Gogoasa24):

Ce ai enumerat tu sunt lucruri relativ rare in instalatiile civile, cand faci o instalatie electrica la un apartament nu dai nici cu tarnacopul nici nu te urci la inaltime, acelasi lucru pentru majoritatea instalatiilor electrice la case private.
pentru instalatii industriale e o alta discutie.
cauta electrician pentru a face practica, vei vedea ca nu e atat de rau precum crezi.