| Roberttooooo a întrebat:

Salut, am terminat liceul, cu diploma de bac si nu stiu ce sa fac, nu stiu daca sa studiez mai departe, unde si procesu, sau sa ma angajez? Va rog orice idee imi este de folos,

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu știi ce vrei, nu studia.

| Frank51 a răspuns:

Cred că e cazul să te pui pe canapea și să te gândești 15 minute la ce vrei să faci cu viața ta, în modul cel mai serios, sau iei un pix și o foaie și scrii frumos ce ți-ar plăcea să faci în continuare, cu avantaje, dezavantaje, costuri, șamd.

| SingleForOne a răspuns:

Nu asculta de nimeni care îți spune să te duci la muncă. Fă tot ce poți să termini o facultate care îți place, ai note bune, participi la proiecte și tot felul de chestii, și vei trăi bine. Îți spun din 5 ani de experiență irosiți.

| Andresso a răspuns:

Fa-te marinar, du-te si depune-ti dosarul la Constanța la academia navala sau la universitatea maritima si o sa fii extrem de multumit de tine dupa ce termini facultatea, crede-mă.

| Roberttooooo explică (pentru Andresso):

Eu sunt din Iasi cum ar trebui sa procedez?

| Andresso a răspuns (pentru Roberttooooo):

Nu stiu, poti sa vii in Constanța sa stai in chirie. Ar fi o idee. Sunt mulți din diferite parti ale tarii aici la facultatile astea 2. Eu ti-am dat o idee, tu faci cum vrei.
Daca termini facultatea asta cu bine, dupa aia o sa ai parte de salariu foarte bun. (4000 euro minim, dupa ce termini cadetia (practica pe nave) care dureaza 12 luni).

| Depoka a răspuns:

Nu te îngrijora, mulți sunt in situatia ta, iar majoritatea recurg la a-si luat un an liber. In acest am încearcă cam tot ce-ți trece prin cap, iar daca nu te simti împlinit, la anul aplica la o facultate dorita. Succes!

| Jugoslavije a răspuns:

Du-te la munca

| 1albinuta1 a răspuns:

Buna! Nu intra in panica. Bun In Cariera este o platforma care le vine in ajutor tinerilor care au nevoie de orientare. Intra pe Bun In Cariera si poti face acolo un test vocational si unul de aptitudini din care o sa reiasa ce ti s-ar potrivi. Tot acolo te poti programa sa stai de vorba cu un consilier care te poate indruma. Totul este gratuit! Iti las mai jos link-ul de la instagramul lor cat si de la platforma.
Instagram: https://www.instagram.com/bunincariera.ro/
Platforma: bunincariera.ro