| cristimahmeu a întrebat:

As dori sa ma angajez cu jumatate de norma, fac 16 ani si nu mai pot cere bani de la parinti, vreau sa ii castig singur. Am inteles de la o cunostinta ca pot intreba la Lidl, si sa lucrez aproximativ 4 ore pe zi, asta s-ar intampla dupa ce termin orele de curs, iar pe acele 4 ore, voi avea aproximativ 600ron salariu.
Credeti ca merita? Sau sa incerc in alta parte, la alt "job". De preferat sa fie in interior, deoarece vine iarna si mna.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Greu gasesti asemenea slujbe, asa ca te poti angaja, salariul brut lunar va fi de cel putin 625 lei.
In orice caz mai cauta, poate ai noroc si gasesti o slujba cu salariu mai mare.

| Violleta2022 a răspuns:

Orice job merita, ca primesti bani pe ce lucrezi!

| GdX a răspuns:

600 salariu brut, vei avea in mana 350-400. De ce nu astepti pana termini facultatea?

| cristimahmeu explică (pentru GdX):

Acuma sunt clasa a X-a, pana sa termin facultatea mai e foarte mult. Pana atunci sa stau pe banii parintilor/bunicilor? Nu prea imi ajung cat imi dau ei, mai trebuie sa ies in oras cu prietenii, fetele, si se duc. Cu 20-30 de lei nu faci nimic in ziua de azi.

| GdX a răspuns (pentru cristimahmeu):

Nu imi zice mie, de banii parintilor. Limitezi iesirile in oras, si cand iesi cu fetele, nu trebuie sa le faci numai tu cinste. Pot sa isi plateasca si singure. Eu cu fratele meu stim ce inseamna sa nu ai bani in facultate sa nu iti faci si tu putin de cap. Dar am invatat, am avut bursa si mi-am mai facut placerile. Parintii nu ne-au lasat sa ne angajam pentru a putea sa ne dedicam studiilor. Si da, acum dupa facultate ne este bine. El lucreaza inginer software la Londra, eu la Bucuresti ca inginer sisteme comanda si control. Acum depinde si ce vrei de la viata. Mai strangi din dinti in liceu, in facultate, pentru ca nu le poti avea pe toate. Daca tu esti multi tasking si poti sa te descurci cu liceu, job, si iesit in oras, ai respectul meu. Dar nu vei reusi. Iti urez multa bafta.