| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Aș dori un răspuns de la cineva care a experimentat o astfel de experiență în viață, fie el protagonist sau a asistat la o astfel de situație. Ce valoare imaterială are diploma de BAC de la colegiul militar în domeniul civil? Ai avantaje față de ceilalți civili, poți să intri în fața celorlalți și pe salarii mari, s-a?

4 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

"poți să intri în fața celorlalți și pe salarii mari, s-a?"
Deduci ca esti un alt individ care vrea sa profite si sa se simta superior... Eu nu ti-as permite sa incerci sa intri in fata mea in niciun fel, indiferent de colegiul pe care l-ai terminat sau cine o fi mama ta si tactu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Diploma mea de infanterist (ofiter superior in grad, licenta) este echivalenta cu sef colana auto in viata civila. Multi patroni prefera sa angajeze fostii militari pentru experienta si, in cele mai multe cazuri, seriozitate, puterea de a indura, adaptabilitate, etc. Diploma de la colegiu, insa, este echivalenta cu a oricarui colegiu vocational din viata civila. Nu are nici o relevanta.

| MotoBlitz explică (pentru Sophieka):

Du-te la somn, ideea era alta, la angajare, dintre un CV cu mate info normal și un CV cu mate-info engleză intensiv militar, angajatorul nu are mai multă încredere, bază, ș.a. în cel de-al doilea? Stai liniștit, nu vreau să îți fur pâinea de la gură?

| MotoBlitz explică (pentru Salontanul):

Pff, am crezut că valorează mai mult, dar totuși, așa cum ați spus și dvs., dintre un civil și un fost militar, cred că angajatorul l-ar "băga în față" la opțiuni pe cel militar din motivele enumerate mai sus.