| RezzyBotez a întrebat:

Salut as vrea sa ma angajez pe platforma petroloiera. Sunt deja in clasa a 8 a as vrea sa stiu ce profil trebuie sa fac. Am fost sfatuit dupa liceu sa fac facultatea la Ploiesti la Petrol & Gaze. As vrea si parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

E singura facultate din tara care pregateste specialisti in domeniul petrolier, deci nu prea ai de ales happy Este insa o facultate foarte grea, cu multe aspecte tehnice, cu chimie, cu desen tehnic, cu utilaje tehnice, deci sa ai grija ce liceu alegi sa te ajute si la admitere, si in facultate. Succes!

4 răspunsuri:
| RezzyBotez explică (pentru mixxjim):

Multumesc dar facultatea o am in plan dar merge sa merg la toate profilurile si pot intra la Facultate la Ploiesti sau trebuie sa aleg un profil anume si care ar fi ala?

| valentino52 a răspuns (pentru mixxjim):

Si daca termini facultatea de marina te poti angaja la off-shore (adica pe platforme) am multi colegi si se plateste cel mai bine. daca ajungi ofiter si faci si cursuri de dynamic positioning (un program care ruleaza cu ajutorul a vreo 12 sateliti care muta platforma la milimetru) poti castiga intre 150 de euro si 700 de euro pe zi.

| mixxjim a răspuns (pentru RezzyBotez):

Intrebi de liceu? Teoretic poti merge la orice profil de liceu dar practic un liceu de mate-info sau de stiinte ale naturii ti-ar fi mai bun, deci profil real, sa nu intri din multe ore de literatura, limbi straine si istorie in desen tehnic si tennologia materialelor, ca nu o sa poti face fata. Ar merge si un colegiu tehnic, sa ai acces si la niste aspecte tehnice, dar sa fii sigur ca e ceva foarte bun, sa-ti asigure intrarea la facultate. Exista un colegiu tehnic de petrol si gaze, de unde iesi un muncitor specializat care poate lucra pe platforma, dr nu stiu cat de bun este ca sa fii sigur ca iei bacul si intri la facultate. Depinde si de tine acum, cat de bun esti la invatatura, daca poti duce un liceu de mate-info si apoi o facultate. Daca nu, faci acel colegiu tehnic si iesi muncitor calificat/tehnician si ai putea lucra acolo si fara facultate.

| RezzyBotez explică (pentru mixxjim):

Multumesc.