| Boblobobonti a întrebat:

as vrea sa pun un sistem de supraveghere video la casa, dar fiind nestiutor in domeniu, va rog sa-mi spuneti de ce am nevoie:

Răspuns Câştigător
| oPeL68 a răspuns:

Pentru filmare in timp de zi, in interiorul unei cladiri, nu depaseste 80 lei o camera. Iti trebuie cam 15gb de memorie pe zi (10 h) / camera in functie de rezolutia pe care alegi sa inregistreze. Pentru rezolutia CIF ( 352x240 ) la cam 15 cadre pe secunda iti trebuie 15 gb de memorie. 15 cadre pe secunda sunt mai putine decat ochiul real distinge ~20-25. In mod normal doar institutiile guvernamentale folosesc 20-25 cadre, dar poti si tu daca nu vei avea multe unghiuri ( camere ). Respectiv te poti uita la anumite modele de camere care se declanseaza doar cand este 'miscare'.

4 răspunsuri:
| oPeL68 a răspuns:

Daca vrei in timp real ai nevoie de camere, conexiuni la internet pentru fiecare camera si IP fix de la provider pentru ele. Daca doresti sa inregistrezi ai nevoie de camerele video, un DVR si Hard-disk ( maricel, in functie de cate zile doresti sa stochezi ).

| Boblobobonti explică (pentru oPeL68):

Am nevoie sa stochez doar cateva ore in fiecare zi, (10) si dupa ce verific inregistrarile le sterg ce hard-disk ni-ar trebui, si ce model de camere?

| Boblobobonti explică (pentru oPeL68):

Am nevoie pentru exterior, de un camp vizual de cca 25 - 30 m ce model mi-ar fi de folos?

| oPeL68 a răspuns (pentru Boblobobonti):

Camere supraveghere tip IC50B70, au rezolutie bunicica. Daca ai nevoie de 25-30 m trebuie o rezolutie cam 4cif. Pentru o camera cam 30-35gb la 10 ore.