| Razvann1123 a întrebat:

Salut! As vrea sa stiu care este salariul unui agent de politie. Pe site-ul MAI scrie asa:

Subofiteri (functii fara comanda)- intre 2255 si 4769 lei

Agenti de politie (functii fara comanda)- intre 1273 si 6305 lei

Acum eu stiam ca agentii fac parte din corpul subofiterilor, ce are trebui sa inteleg din asta?

3 răspunsuri:
| Gnomzy a răspuns:

Salut,

Salariile de bază pentru polițiști sunt reglementate în Legea nr. 153 din 28 iunie 2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, la Anexa nr. VI / Capitolul I Soldele de funcție/Salariile de funcție pentru personalul militar, polițiștii și funcționarii publici cu statut special din instituțiile publice din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională. Acolo este prevăzut atât salariul minim, cât și cel maxim. De asemenea, salariile sunt salariile indexate la gradația 0, și fără sporuri.
Link: https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/190446

De asemenea, acum 3 ani, youtuberul Tavi Pertea a scos un videoclip în care prezenta fluturașul de salarii al polițiștilor, poate reușești să îți faci o idee estimativă: https://www.youtube.com/watch?v=HCOA1pLBZ8o

Legat de ce ai zis tu, în poliție există corpul agenților și corpul ofițerilor. Subofițerii sunt cei din armată, pompieri, jandarmerie și reprezintă grade militare, așa cum sunt denumite în Legea nr. 80 din 1995 privind statutul cadrelor militare.

De asemenea, atenție, meseria de polițist, teoretic, ar trebui să fie una vocațională, să o faci din plăcere, nu pentru bani sau alte beneficii. Îți urez succes!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Gnomzy):

In afară de Isus Christos și Mahatma Gandhi. Mai există cineva care să facă ceva din plăcere și fără benificii sau răsplată?
Ai și tu ceva nume să completăm la cele de mai sus?

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai inseamna ca salariul variaza de anumite criterii. Nu bag mana in foc, dar am o cunostiinta care lucreaza ca agent de politie si tin minte ca a zis o data ( cred ca acum 2-3 ani ) ca el ca un simplu agent de politie, lua undeva la 3000-4000 de lei in mana. Asta in conditiile in care nu avea sporuri. Sporurile la ei cica pot varia de la luna la luna depinzand de ce anume fac in luna respectiva. Daca au mai multe misiuni, sau daca ating anumite obiective, etc.