| Dca2002 a întrebat:

Salut!
Ați fost careva dintre voi câte ați încercat sa dați la medicina și ați căzut prima data, iar următoarea perioada ați întrat?
Eu nu ma simt asa pregătit, adică tot inced sa fac grile și sa citesc materia, dar când ma duc la profesor in particular, fac grile la prima vedere și tot greșesc!
Asa ma supărat de tare

8 răspunsuri:
| Darius50boss a răspuns:

Sora mea a intrat a doua oară la medicina

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am dat niciodata la medicina, dar stiu cateva persoane care au dat de mai multe ori si in final au renuntat, pentru ca oricat au muncit nu au fost capabili sa asimileze materia respectiva, ca sa intre la medicina.
Pe vremuri erau foarte putine locuri si concurenta era de 20-30 de concurenti pe cate un loc.
In ziua de azi sunt sute de locuri la facultatea de medicina, iar concurenta apoape a disparut, ca sunt aproape 2 pe cate 1 loc, dar marea problema este ca la sfarsitul facultatii nu-ti mai ofera nimeni job.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu spuneai tu ca ai 21 de ani si esti student in an terminal?

| Dca2002 explică (pentru Violleta2022):

Ba da

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dca2002):

Nu face sens ce spui: esti an terminal la facultate... dar nu esti pregatit sa intri la medicina.
Chiar nu inteleg ce vrei sa spui?
Termini facultatea sau nu?

| Dca2002 explică (pentru Violleta2022):

Anul asta termin, da

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, stiu o persoana care nu a intrat din prima la medicina, a stat 1 an, in care a lucrat si a invatat apoi a intrat

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu am dat prima data și am picat. Greșeala era ca tocesc și nu gândeam cu adevarat ce citeam, nici nu eram atenta la enunț. In următorul an am intrat fără probleme.
Important e sa ai încredere in tine, sa stii sa îți gestionezi timpul, iar legat de grile sa te pui puțin in pielea autorului.
Eu nu mă gândeam de unde vine întrebarea aia din carte, ci mă întrebam ce a vrut sa zica omul respectiv mai exact când a făcut grila.
Conteaza și cum abordezi subiectul. Poate îți bați prea mult capul pe simplu și deja obosești la complementul grupat.