| anonim_4396 a întrebat:

Salut,cam nu stiu ce profesie sa aleg? Sunt si putin confuza, anul scolar aproape e pe sfarsite, as vrea sa devin avocat, dar nu stiu la ce scoala trebuie sa merg. Ajutati-ma, va rog...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Repet ultima fraza din primul raspuns:
"Liceul este preferabil la un profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta putin la admiterea in facultate."

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui nici macar ce scoala termini acum, banuiesc ca esti cl.a VIII-a.
Trebuie sa urmezi liceul, apoi o facultate de drept, sa reusesti la examenul de intrare in barou, sa faci 2 ani de stagiatura pe langa un avocat definitiv sau la o casa de avocatura si apoi sa reusesti la examenul de definitivat.
Liceul este preferabil la un profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta putin la admiterea in facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt cl. a 9-a, si cam citi ani ar trebui sa invat? si mai concret unde anume?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca avocat trebuie sa inveti toata viata, legislatia se schimba mereu.
Facultatea de drept este de 4 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pai ca sa intri la facultate direct trebuie sa dai bacuml nu?
mai intii ar trebui sa mergu la un liceu? dar unde? anume?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici macar nu mi-ai citit atent primul raspuns. Mai citeste-l!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Anume ce liceu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult,