| George628zz a întrebat:

Salut,cât de greu e sa fii paramedic? Am auzit ca trebuie sa fii puternic ca esti implicat în multe accidente, e mai greu decat sa fii medic?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Dacă vrei bani, intră la poliție. Ca paramedic, în primul rând, lucrezi ture de 24 ore cu 48 de ore. Plata este oricum mai mică decât un polițist, dar responsabilitatea este enormă.
Ca paramedic trebuie o școală sanitară cel puțin, plus această meserie o faci din plăcere, nu cu gândul la bani.
Paramedicul știe toată medicina pe scurt, ca să poată interveni în orice moment și situație dată!

11 răspunsuri:
| Mihaita15 a răspuns:

Poti sa iti dai seama singur, e logic. Paramedicul poate sa salveze un om si conteaza fiecare miscare pe care o face si in cat timp pe cand medicul lucreaza cu programare

| George628zz explică (pentru Mihaita15):

E platit bine macar? ca vreau sa ma fac, adică am 16 ani vine facultatea si am vrut să intru la poliție dar nu vreau..cred ca as vrea sa devin paramedic

| Mihaita15 a răspuns (pentru George628zz):

Nu am idee, stiu ca poti sa fii si voluntar pe ambulanta dar nu e pentru oricine, poti sa fi martor la tot felul de accidente si sa iti moara oameni in mainile tale dar in acelasi timp sa te bucuri ca ai salvat oameni

| George628zz explică (pentru Mihaita15):

Oh,asta suna rau, dar tot vreau sa fiu asa ceva, nu cred ca e nevoie de traseu

| George628zz explică (pentru romeo78):

Idee bună, dar nu toată lumea crede polițiștii niște retardati. voiam să te întreb trebuie traseu la paramedic?

| romeo78 a răspuns (pentru George628zz):

Traseul trebuie în cazul în care doriți să fiți șofer pe utilitara SMURD.
Ca paramedic nu trebuie traseul.
Dar, repet trebuie pasiune, dăruire, inimă tare și mult curaj!

| Eireann a răspuns (pentru George628zz):

In general facultate de asistenta medicala si apoi specializare in urgente medico - chirurgicale, BLS (basic life support) si ALS (advance life support).

| George628zz explică (pentru romeo78):

Adevărat, multumesc mult de raspuns

| împreunăfacembine a răspuns:

Trebuie sa faci din plăcere aceasta meserie, deoarece e vorba de viata celorlalti la mijloc.

| alina2k18 a răspuns:

Pentru paramedic ai nevoie de cursuri.
Acorzi primul ajutor, pui bolnavii pe targa, ajuti la descarcerare, te duci prin zone greu accesibile - sa vezi iarna pe viscolwinking - etc.
Tu nu faci treaba medicului sau asistentului de pe ambulanta!
Logic ca trebuie sa stai bine la mansarda, ca daca vezi mortu din accident cu toate alea imprastiate nu stai sa lesini pe acolo.

| VanesaParadis a răspuns:

Am un curs de prim ajutor numai si am vazut ce prostii scrie pe-acolo, gen sa faci fata la voma, amputari si tot neamul, esti sigur ca vrei sa faci asta?