| Gorky a întrebat:

Salut. Cât primește un arhivist care lucrează la arhivele naționale(in cazul meu Olt). Puteți sa-mi spuneți si din celelalte Județe din țară.
Si mai am încă o întrebare. Pot sa ajung arhivist daca am absolvit vreo facultate de istorie?

Răspuns Câştigător
| Adina5 a răspuns:

Salariul unui arhivist poate varia în funcție de experiență, gradul profesional, studii și alte criterii. În general, salariul mediu al unui arhivist în România este între 2500 și 4000 de lei lunar.

În ceea ce privește angajările, pentru a fi arhivist este recomandat să aveți o pregătire de specialitate în domeniul arhivistic. Această pregătire poate fi obținută prin absolvirea unei facultăți de specialitate, precum Arhivistică sau Istorie cu profil Arhivistic, sau prin absolvirea unui curs de arhivist.

8 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Bine ar fi sa intrebi un profesor de la facultate, in mod normal cu facultatea de istorie ar trebui totusi sa poti profesa ca arhivist.
Dar oricum daca nu iti merge cu facultatea poti sa faci niste cursuri de arhivist care nu sunt foarte scumpe si sunt si aprobate de Camera de Comert.

| Gorky explică (pentru sierra1):

Nu merge link-ul

| sierra1 a răspuns (pentru Gorky):

Merge, se DESCARCA un pdf cu lista salariilor!

| Gorky explică (pentru sierra1):

Repet, nu merge

| Gorky explică (pentru Adina5):

Mulțumesc de răspuns!

| sierra1 a răspuns (pentru Gorky):

Repet: DESCARCA un pdf cu lista salariilor!

| sierra1 a răspuns (pentru Gorky):

Adică ai reușit?