| Alecsandriii a întrebat:

Salut, ce meserie este destul de banoasa si va continua sa fie pentru urmatorii ani? Eu sunt in clasa a8-a si am examenul acum la sfarsit si nu sunt hotarat in ce parte sa ma indrept...CU fizica sunt praf, Mate de 7-8 Romana 8-9 istorie ce si ce, gerografie 9-10, engleza 10, sunt o persoana mai calma de felul meu. M-am gandit sa ma duc la bio-chimie ca mai apoi sa devin ceva medic dentist dar na... e greu
Vai ce ziceti?

10 răspunsuri:
| francut a răspuns:

"dar na... e greu"
Cele mai banoase sunt cele in care ai multi ani de studii dar si grele ca meserie. Iar in unele, apar mereu noutati si ai mereu de invatat cate ceva.

| Marvinmiau a răspuns:

Medic sau procuror avocat politist, it-ist, sunt de viitor, banoase si sun de viitor, si eu sunt pe a 8-a si in viitor vreau sa dau la medicina

Răspuns utilizator avertizat
| BlueDark a răspuns:

Medicina este al naibii de grea, ai de facut 5-6 ani de facultate (depinde ce ramura alegi, ca la nutritie si dietetica faci 3 ani). Apoi ai intre 4 si 5 ani de rezidentiat.Se aduna cam 10 ani, deci pe la 28 ajungi medic specialist(asta daca nu mai repeti vreun an sau faci o minune).
Fratele meu ia 7000 euro/luna si lucreaza in Franta.Sora mea, care e in America, primeste 10 000 dolari.E foarte bine.

| alina2k18 a răspuns:

Suna bine dentist, nu trebuie neaparat bio-chimie.
Daca iti place geografia poti pe din astea - la mediu, turism, etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gropar, multi mor si acum si de acum inainte.

| Daniel2836 a răspuns:

Salut HDSNAK3,
Te poți face Psiholog sau Logoped, în școli și la stat sunt din ce în ce mai puțini și se caută! Există profilul ''Științe sociale'' pentru a te face psiholog big grin.
Baftă!

| alina2k18 a răspuns (pentru BlueDark):

Ajungi la 32 specialistwinking
6 ani facultate
1an stagiar
5 rezidentiat.
Fireste trebuie sa iei si examenu dupa rezidentiatwinking.

| xSega a răspuns:

Doctor, preot, polițist în general meserii care se iau mită sau "bacșiș"

| BlueDark a răspuns (pentru alina2k18):

Depinde ce ramura alegi.Eu stiam ca sunt 5 ani de facultate, cel putin asa era pe vremea cand eram eu licean.Cat despre stagii, Un prieten a facut ultimul an de facultate cu stagiul inclus.