| Andrei123Aa a întrebat:

Salut! Ce parere aveti, meseria de inginer o sa dispara in urmatorii 10-20 de ani? sau ar fi o alegere buna si profitabila pentru un tanar student in 2023?

6 răspunsuri:
| Razzvan5444006644 a răspuns:

Stai fara griji, chiar se cauta ingineri si este o meserie extrem de bine plătită.

| DEVdani a răspuns:

Este o meserie foarte bine platita.

O meserie de viitor, cu siguranta nu o sa dispara in urmatorii 10 ani.

In vremea asta se cauta programatori.

Am mai multe cunostinte care lucreaza ca si programatori
si au un salar foarte mare.

3000 euro / luna

Important sa iti doresti sa inveti!

Totul depinde de tine!

Important cum te motivezi pe tine si mintea ta!

Ai multe avantaje in cazul in care alegi sa lucrezi in acest domeniu.

Lucrezi de acasa (remote)
Salar mare
Te poti organiza la ce ora incepi sa lucrezi.

Eu spre exemplu, daca doresc, ma pot trezi la ora 5 dimineata
si pot sa incep sa lucrez si pana la ora 11-12 sa termin toate sarcinile
sau partea respectiva la proiect.

Numai trebuie sa merg cu masina la lucru.
Numai trebuie sa pierd timp in trafic.
Numai arunci bani pe motorina/benzina.

Imi ramane timp foarte mult si ma pot implica sa fac temele cu copilul.
Imi ramane timp sa scot copilul la plimbare, sa vorbesc cu el, sa ma joc cu el.

Politehnica - Informatica 3 ani de zile
Politehnica - AC - Ingineria Sistemelor 4 ani

Ai nevoie de un minim de limba engleza la inceput.
O baza la matematica

Si dupa iti alegi un limbaj de programare si inveti.
Alegi ce anume vrei sa faci, aplicatii web, aplicatii mobile, aplicatii desktop.

Important sa mergi la o facultate tehnica si sa studiezi!

| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa dispara meseria de inginer!

fara ingineri nu am putea construi case, poduri, sosele, fabrici, uzine, metalurgie, automobile, automatizari, aparate electronice, electrocasnice samd.

| sierra1 a răspuns:

De dispărut nici vorbă. Dacă e alegere bună tu ne spui: dacă ai capabilități, dacă te "duce", dacă faci față unei asemenea facultăți,...

| Frank51 a răspuns (pentru DEVdani):

Ai uitat că dacă un task durează în mod normal 4 ore și tu îl termini în 20 de minute practic ai ziua liberă.

| ReddY25 a răspuns:

E o meserie de viitor