| Pickups a întrebat:

Salut,
cineva care traieste sau care a trait in Australia imi poate raspunde la urmatoarele intrebari :
1. Cat de scumpa e viata in Australia ( pretul la benzina, la mancare, chiria etc.)
2. Cam care ar fi salariul acolo, am auzit ca e in jur de 6000 AUD pe luna, e adevarat?
3. Cat de scumpa ar fi o casa?
4. Se merita sa incep o viaţă de la 0 in Australia?
Mentionez ca nu-mi este frica de animalele de pe care le-as putea intalni.

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Pe scurt:
1. Viata e scumpa rau in Australia. Cam de 3 pana la 4 ori in medie decat cea din Romania.

Benzina variaza. Astazi este 1.22 in medie.

Depinde unde stai, te uiti si la chirii. Daca esti in WA, atunci chiriile sunt mai moci de cand si-a luat-o in goarna mineritul. Se pare ca o sa mai fie asa o mica perioada de timp. Pretul pentru un unit de 3 dormitoare (minim 4 canere inseamna asta) se invarte pe la 300... 350 de dolari pe saptamana. Acum cativa ani te bateai la in jur de 420 de dolari pe saptamana. E adevarat, conteaza foarte tare si zona. Valorile astea sunt in zone relativ acceptabile si aproape de centru. In suburbiile mai vechi costul creste.

Exista posibilitatea sa stai in share. Practic o camera intr-o casa. Asta ajunge pe la 180... 200 dolari pe saptamana. Si apropos, nu ai mobila.

Mancarea de la japonezi pleaca de pe la 6 dolari o cutie cu 6 sushi, in medie e undeva pe la 8 dolari. Subway e 8 dolari, etc. Drumul cu autobuzul e destul de scump. Nu stiu ca nu il practic.

Daca esti pe coasta de est, chiriile cresc cam cu 100 de dolari pe saptamana. Si agitatia mai multa.

2. Salariul este considerat brut cand il negociezi. In functie de ce faci poti fii platit foarte variat. Chiar nu pot sa iti spun. pentru ca poti gasi cu 45000 de dolari pe an sau cu 110000 dolari pe an (atentie, e brut). Conteaza foarte mult domeniul.

3. Casele cele mai bine le poti vedea singur pe realestate.com.au sau domain.com.au. Ambele au si chirii si case de cumparat. Aici conteaza foarte mult ce preferi.

4. Depinde de tine ce anume stii sa faci, ce varsta ai, de la ce nivel pleci, ce lasi in tara si cat de hotarat esti. Emigrarea chiar nu e usoara.

Cred ca mult mai multe informatii poti sa aflii de pe forumul de pe emigrare.info

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu poti incepe viata in Australia de la zero!
Australia nu primeste pe nimeni cu mana goala, ori vii cu banet mult aici, ori vii cu contract legal de munca.

Ilegalitatea muncii aici este aspru pedepsita si nu se poate ajunge aici ilegal.
Cei care sunt prinsi, ori sunt trimis inapoi de unde au venit, ori sunt trimisi in Papua Noua Guinee, unde li se ofera azil poltici la cei care cer asta.
Fara un dosar gras, cu studii superioare si multe calificari, nu se poate emigra, asta daca nu ai bani multi, ca sa-ti deschida toate usile.
https://www.immigrationdirect.com.au/......cation.jsp
Viata in Australia este scumpa, chiria este foarte mare si casele sunt cele mai scumpe din lume.
Am sa-ti dau un link unde ete poti uita si singur. Aici gasesti chirii (rent) incepand din centrul sydneyului, cod: postal 2000...
http://www.realestate.com.au/rent/in-sydney,+nsw+2000/list-

Salariu mediu aici este de $2500-$3000 nu de $6000
Salariu de $6000 (in mana pe luna) este la directori, si inseamna pachet salarial de $110.000/an

O casa in zonele marginale ale Sydneyului (la peste 100-200km) este jumatate de milion, iar cele din oras de la $800mii in sus.

Aici gasesti case de cumparat in Sydney:
http://www.realestate.com.au/buy/in-sydney,+nsw+2000/list-1

Aici gasesti restaurante:
https://www.tripadvisor.com.au/......Wales.html

cat privesc animalele de care ar trebui s ate temi aici, ar cam fii: paianjenii cei mai veninosi din lume aici traiesc, cat si serpii cei mai veninosi din lume.
painajeni gasetsi in orice casa, de aceea aici dai cu spray de paianjeni la fiecare 3 luni, sa nu te muste vreunul veninos venit de afara.
Cangurii sunt periculosi, dar traiesc in padure si in afara orasului. mai sunt soparlele, crocodilii, dar daca respecti regulile locale, nu ai de ce te teme. Iesitul in afara orasului impune reguli stricte poe care trebuei sa le cunsoti, pentru ca sunt serpi veninosi, pajanjeni si multe alte pericole.

Uitasem, chiar azi am pus benzina este $1.59/litru de benzina.

Preturile unei masini, gaseti aici:
https://www.carsales.com.au/

| Pickups explică (pentru Violleta2022):

Hei, mersi de raspuns.
Am intrat pe seek.com.au si am vazut ca pe acest site salariile sunt destul de ridicate.
Crezi ca un electrician cu 4 ani de experienta, calificat ar gasi loc de muncă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pickups):

In primul rand daca nu ai calificari recunoscute de Australia, nu poti sa emigrezi aici, ca electricieni sunt si aici cu gramada.
Ai nevoie ori de bani multi ca sa ti se permita intrarea in Australia ca sa dovedesti ca poti investii aici, ori de educatie/calificari inalte, ca sa intrii pe skills.