| BamScerlom a întrebat:

Cum as putea sa devin subofiter? Am inteles ca nu merge direct din civil. Dar nu stiu care ar fi pasii sa devin subofiter.

Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce termini liceul, cu diploma de bacalaureat, va trebui sa reusesti la admitere si sa faci o scoala de subofiteri.

| BamScerlom explică (pentru Ioandelasal):

Imi pare rau, dar nu am inteles. Am vorbit cu cineva de la Basarab I, si mi-a zis ca nu se poate face asa, trebuie sa fiu in cadrul armatei. La inscriere zice ca trebuie sa am "copia livretului militar si copie a ultimului contract cu MAPN". Presupun ca trebuie sa fiu soldat prima data, si dupa pot sa aplic pentru cursul acesta?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Majoritatea subofiterilor au venit in armata dupa ce au dat Bacalaureatul. Sunt unii care au fost mai intai soldati-gradati profesionisti, au invatat si au dat diferenta. Deci: termini liceul, dai bacalaureatul si dai examen la scoala de subofiteri. In luna ianuarie mergi la CMJ (Centrul Militar Judetean) si te vor ajuta ei. Uite adresele CMJ-urilor: http://bit.ly/2zAX5GB Eu m-am dus la Academia Trupelor de Uscat Sibiu si nu mi-a trebuit livret, pentru ce ar trebui la subofiteri? Nu te lua dupa toti neavenitii care n-au facut armata. Daca mai ai intrebari sunt aici!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru BamScerlom):

Nu este adevarat. Pentru a vedea ca este asa cum iti spun uita-te pe site-ul oficial al M.Ap.N., la Cariera militara, scoli de subofiteri.
De altfel am vazut ca si Salontanul, care a fost ofiter, ti-a spus la fel.