| al3xandru12 a întrebat:

Salut! Daca eu obtin licenta de planorist sau ulm la un aerodrom, particip la tot felul de campionate, obtin premii/medalii etc si ma tin de treaba... dupa urmeaza sa fac si PPL-ul, din treaba asta se pot castiga bani, sa fie un job?
Sau e mai mult un hobby si nu se poate trai din atata lucru? Ar urma ca peste 5, 6,7 ani sa devin pilot de linie, le iau treptat...atunci aia da, este o meserie...dar din planorism, respectiv daca as avea licenta de pilot privat exista vreo cale de angajare? Sa-mi castig existenta pana obtin atplul?happy.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poate dacă ai face acrobație, dar și așa e cam puțin probabil.
Sau dacă ai avea avionul tău și să faci aerotaxi.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este chiar asa de usor pe cat cerzi tu sa devi pilot, iti trebuie liceul terminat, anumite cursuri samd, ca sa poti obtine o licenta de zbor.
Tu esti inca la scoala generala din cate vad eu, deci ia in serioas scoala si termina-ti liceul cu note bune, ca sa ai sansa, sa-ti faci o cariera si intr-o zi sa ajungi pilot.

| al3xandru12 explică (pentru Violleta2022):

Sunt la facultate, anul I as renunta pentru a deveni pilot.Pt pilotul de linie stiu ce licente trebuie si cat costa, dar ma gandeam ca pana acolo...prin campionate la acrobaatie etc se pot castiga bani

| Violleta2022 a răspuns (pentru al3xandru12):

Ca sa ajungi sa participi la campionate de acorbatie trebuie sa fii deja expert in acrobatie...ori tu nu ai facut nimic de acest gen in viata ta, si nu vad cum ai ajunge tu sa castigi competitii de acest fel.