| Fromfrance2 a întrebat:

Salut! Dacă nu am ales un liceu militar și peste câțiva ani termin liceul la care sunt acum mai pot alege o carieră militară?
Eu știu că după terminarea liceului pot să mă înroleze, dar nu aș dori acest lucru, deoarece aș fi doar un soldat simplu ca alții.
După terminarea liceului pe care l-am continuat(economic) pot să mă înscriu la o școală de subofițeri sau chiar la o academie militară( ca să pot deveni subofițer sau ofițer în armată)?
Te rog să îmi răspunzi la întrebările puse+ceva argumente explicative, ms.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti alege o cariera militara, terminand orice liceu, cu medii mari la toate materiile si la purtare de asemenea fiindca exista conditie obligatorie si eliminatorie, ca sa ai sanse sa mergil la o Academie Militara.
Cum stai cu sprobele sportive?
Crezi ca esti capabil sa treci bareleme de la admiterea in Academia Militara?
Dar cu sanatatea cum stai?
Ca si acolo sunt zeci de examene si consultatii pe care trebuie sa le faci, ca sa demonsterzi ca esti perfect sanatos si apt sa intri intr-o "viata militara" plina de cerinte fizice si psihice.

2 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Poti sa te inscrii la o academie dar sunt favorizati cei care au invatat in sistem.Adica trebuie sa fii foarte bun ca sa reusesti.
In liceele militare se preda si se invata la un nivel mult mai inalt decat in liceele clasice de mate-info de renume.
Tu de la economic ar trebui sa faci pregatire de pe acum la materiile de examen.

| Fromfrance2 explică (pentru Violleta2022):

Cu probele sportive stau chiar foarte bine (sunt clasa a9 aA iar la sport îi pot face până ș pe cei de a 12-a A, sportul nu ar fi o problema).cu sănătatea chiar foarte bine n-am nicio problema, dar la început când zici de medii mari la toate materiile cam la ce te referi ș ce mi-ar trebui ca să merg la o academie militară. poți să mai adaugi mai multe? Contează media de la Bac cu ceva? Media din clasele 9-12 contează? Mulțumesc.