| Fromfrance2 a întrebat:

SALUT! Dacă nu am terminat un liceu militar și vreau un post de subofițer sau ofițer în armată,cum pot face asta? Trebuie după ce termin liceul actual( profil economic) să urmez o școală de ofițeri sau o academie de ofițeri pentru acest lucru? Dacă răspunsul este,,Da" atunci să îmi și spună cu ce medie trebuie să termin bacul,
Sau altă metodă cum pot face acest lucru.
Vă rog frumos, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent ce profil de liceu termini va trebui sa reusesti la examenul de bacalaureat si apoi sa reusesti la admiterea la o Academie militara (pentru a deveni ofiter) sau la o scoala de subofiteri.
Singura medie ce conteaza pentru a candida este media generala la purtare a anilor de liceu, aceasta trebuie sa fie de cel putin 9.

2 răspunsuri:
| Fromfrance2 explică (pentru Ioandelasal):

Ca să intru la o academie militară sau școală de subofițeri îmi trebuie o anumită medie luată la bac sau nu?
Poți să mai adaugi niște amănunte? Ți-aș fi tare recunoscător, ms

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Fromfrance2):

Din cate stiu media de la bacalaureat conteaza doar pentru departajarea candidatilor cu aceeasi medie obtinuta la examenul de admitere.
Detalii privind admiterea, inclusiv probele de admitere, materia din care sunt subiectele si manualele din care sa inveti, sunt prevazute in Admiterea 2024, 2025, etc, dupa caz.