| Devil7VoN a întrebat:

Dar resc să mă ajute doar ce chiar știu.
Am 23 și nu am putut termina liceul (am 10 clase terminate).As dori sa fac armata.E posibil și unde as putea incerca să mă înrolez. eu sunt din Iași.Dau funda plus respectul meu.

16 răspunsuri:
| Onisim10 a răspuns:

Am auzit de recrutare, trebuie sa ai cel puțin 18 ani, maxim 50 și să ai minimum 10 clase.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti angaja ca soldat voluntar, conditia de studii este de 10 clase.
Pentru a vedea toate conditiile te poti adresa Centrului Militar din Iasi.

| Devil7VoN explică (pentru Onisim10):

Îmi arată eroare 404

| Onisim10 a răspuns (pentru Devil7VoN):

Nu știu, mi-e îmi arată acolo că studiile minime sunt de 10 clase, și că trebuie să ai între 18 și 50 de ani că sa te înscrii.

| Devil7VoN explică (pentru Onisim10):

Deci într-un fel pot?

| Onisim10 a răspuns (pentru Devil7VoN):

Din multe surse am auzit că se poate.
Nu știu dacă sa mai schimbat acum, dar sunt sigur că poți.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Onisim10):

Ia mai scade din varsta maxima, acolo sub 30 de ani.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, poti. Mergi personal la Centrul Militar ca acolo este un birou de indrumare.
Citeste si aici: https://dmru.mapn.ro/pages/view/98, dar mai ales aici: https://www.facebook.com/CMZIasi/

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Onisim10):

Nici la razboi nu se ia in varsta de peste 45 de ani.

| Onisim10 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai da, eu am spus că vârstaaxima de înscriere este de 50 de ani, dar poate sau mai schimbat chestii.

| Onisim10 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Eu am citit și scria 18-50 ani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Onisim10):

Nu se poate omule, tu nu inteegi? Varsta maxima este de 28 de ani. Daca militarii de pe post de luptator ies la pensie la 45-50 de ani, cum sa fie varsta de inscriere 50 de ani? E la mintea nici macar a cocosului, ci a gainii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Onisim10):

Cine stie ce ai citit. 18-50 de ani au varsta cei care-si desfasoara activitatea in armata ca SGP, nu ca pot intra la varsta de 50 de ani in armata. E grea logica unei fraze.

| Onisim10 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Omule, așa am citit, nu mă acuză pe mine de prostie daca eu am căutat pe internet și așa mi-a răspuns.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Onisim10):

Ti-a raspuns un neofit in materie. Nu tot ce zboara se mananca.