| SegiuxxLX a întrebat:

Salut! DAU FUNDA!
Cum se face promovarea in grad la armata?
Adica vreau sa dau la SGP, am bac luat si vreau sa merg la SGP si sa promovez in grad pana la caporal cls. I.
Dupa cativa ani ma gandesc la ofiteri(academie).

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Promovarea se face dupa vechime si sa ai calificatve bune in ultimii 2 ani dinaintea inaitarii in grad. Calificativele sunt:
a) excepţional: 9, 00;
b) foarte bun: între 7, 00 şi 8, 99;
c) bun: între 4, 00 şi 6, 99;
d) corespunzător: între 3, 00 şi 3, 99;
e) mediocru: între 2, 00 şi 2, 99;
f) necorespunzător: între 1, 00 şi 1, 99.
https://lege5.ro/......ge-80-1995

8 răspunsuri:
| SegiuxxLX explică (pentru Salontanul):

Se pote da ceva examen? sau strict dupa trecerea anilor?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru SegiuxxLX):

Da! Cred ca pana la 40 de ani poti trece dintr-o categorie in alta. Nu mai stiu bine ca sunt ani de zile de cand am iesit in pensie dar totdeauna s-a putut promova. De exemplu: daca te angajezi SGP cu 10 clase, faci liceul si dupa bacalaureat poti promova la subofiteri, maistri-militari sau ofieri. Vei face un curs si apoi te inainteaza in gradul corespunzator varstei. Poti sa intri pe Facebook pe grupurile cu militari si afli mai multe. Chiar si M.Ap.N.-ul are grupuri.

| florin926481f a răspuns:

Daca ai bac ul e pacat sa nu dai direct la subofiteri sau maistrii militari.Sau de ce nu daca esti in stare si iei examenele care nu sunt deloc usoare poti sa dai direct la academie.Salariile nu se compara intre SGP si subofiteri/ofiteri.

| sierra1 a răspuns:

Te așteaptă o carieră fulminată: soldat, fruntaș, caporal clasa a III-a, caporal clasa a II-a, caporal clasa I

| sierra1 a răspuns (pentru SegiuxxLX):

"| SegiuxxLX :... ceva examen? sau strict dupa trecerea anilor?"

nu dai, numa' stai și timpul se scurge in favoarea ta

vezi că ți-a dat unul link o lege vecheeeeee de când lumea de nu-i bună de nimic

| mi25 a răspuns:

Uite care-i problema.
Pentru SGP, in armata sunt functii de: soldat - majoritatea, fruntas - cam 2-3 din 8 si de caporal - 1-2 din 8. La unele arme pot fi mai multe cele de gradat.
In cadrul functiilor pot exista si trepte, clase etc.
Cei mai buni dintre soldati, dupa o anumita vechime si daca se elibereaza functie, poate fi avansat - pe baza calificativelor - la gradul de fruntas, la propunerea comandantilor mici (grupa, pluton, companie) si avansati de catre comandantul unitatii. La fel se face si la avansarea de la fruntas la caporal.
Desigur ca sunt si alte criterii, specifice unitatii, inclusiv PCR-ul (pile, cunostinte si relatii).
Cu ofiteria este alta problema.
Pentru a ajunge ofiter trebuie sa urmezi Academia militara, nu poti urca din SGP. Se intampla cazuri rarisime, cand din subofiter se trece in corpul ofiterilor. Dar asta este ceva special. Cunosc un subofiter care are 2 facultati si tot nu a putut sa fie avansat in corpul ofiterilor. In prezent sunt si functii de subofiter cu studii superioare (facultate).

| SegiuxxLX explică (pentru florin926481f):

Din cate stiu la MApN se da din matematica iar eu am terminat profil uman…La matematica sunt paraf…Sau este unde se da doar romana/engleza?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru SegiuxxLX):

Ai aici toate explicatiile. Unde sunt lietere albastre ai inca un subfolder cu explicatii. https://bit.ly/34kz8pJ