| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de cateva saptamani deja nu ma mai duc la colegiu si ma plimb prin oas singura, parintii cred ca eu am fost la ore, ei nu i-am anuntat ca chiulesc, ideea e ca eu m-am saturat sa invat si colegiul acesta nu e pentru mine, parintii mi l-au ales si profesia mi-a ales-o tot ei, eu vreau sa fiu psiholog sau ceva de genu'. In nici intr-un caz contabil, cred ca e o meserie plictisitoare. In fine, ce-as putea face? Nu-mi pot minti parintii in continuare, dar sunt si speriata s-o fac, adica sa le spun tot, imi e frica. Plus la asta, mama e asa de severa cu mine, pentru ea invatatura e pe primul loc. happy Multumesc! Daca apar intrebari, nu ezitati!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@iccecrim
În primul rând nu mai chiuli. Mai bine stai și dormi pe tine la ore decât să pleci singură prin oraș. Nu uita că poți fi prinsă de rude și te faci de râs.
Riști și absențe din nimic. Ție chiar îți place senzația?
Dacă nu poți sub nicio metodă să te transferi, canalizează-ți atenția pe ceea ce îți place. După clasa a zecea nu mai faci oricum psihologie ca materie, dacă nu mă înșel, iar la BAC, din câte am auzit de la cei din liceul meu, nu se dau aceleași subiecte. Orice ai face, ar trebui să studiezi în particular. Te duci la bibliotecă și cauți în raionul de cărți cu dezvoltare personală și la cele despre social.
Poți căuta și pe google articole despre ceea ce te interesează, în funcție de specializare. Psihologie infantilă, juvenilă, terapie comportamentală etc.
Poți să le spui părinților următoarea chestie: dacă ajungi departe în psihologie cu cabinet particular, poți să programezi aproape cum vrei, deci ai și programul care îți permite o viață cu mai puțin stres și faci și ceva ce îți place.
Confucius spunea că, atâta timp cât faci ce îți place, nu vei munci nicio secundă.
Părinții știu doar în ce vremuri tulburi trăim, dar asta nu este cauzat doar de sărăcie cât de oamenii care își vând umanitatea din ei pentru bani, făcând ceva silit. În fine.
Învață la restul de materii cât să poți să treci cu bine. Până la urmă, cu ce strică puțină cultură generală? Chiar și la profilul la care voiai tu să dai sunt sigură că puteau fi câteva probleme de genul acesta.
Ai încercat să discuți cu ei? Cred că, având în vedere că te apropii de majorat, deci inevitabil te-ai maturizat, ai dreptul să decizi și pentru tine în funcție de gusturile tale. Când te vei întreține singură, asta te-ar putea afecta.
Cu „șantaj" precum chiulitul (nu spun că ai face asta, doar că nu e o idee) nu atragi decât pedepse.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie intai sa discuti sincer cu parintii. Spune-le ce probleme ai si de ce ai hotarat sa faci altceva. Apoi gaseste-ti ceva de munca, daca nu vrei sa-ti asculti parintii, atunci va trebui sa te intretii singura (sa-ti platesti mancarea, chiria/sau o suma de bani pentru parinti daca vrei sa l; ocuiesti tot cu ei, hainele, abinamentul, studiile, etc). Arata-le ca vei munci, vei da bani in casa si vei studia, totodata respectandu-ti si obligatiile casnice (gatita, spalat, curatenie pentr toata familia) si ca ei nu vor suferi din cauza deciziei tale, ca vei avea grija ca nimic sa nu se schimbe in afara de mai mult efort pentru tine. Va fi greu sa inteleaga, dar dupa ce vor vedea ca muncesti, ca dai bani in casa, ca mergi regulat la scoala si ai numai note foarte mari, vor accepta

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Ai o atitudine total nepotrivita.
Inteleg ca mama te e mai severa,dar trebuie sa vorbesti dechis cu ea anumite chesti.
Iti poate da anumite sfaturi orientative despre cum sa-ti alegi profesia,dar nu sa decida ea pentru tine.
Evident ca nu poti sa-ti minti parinti in continuare, dar poti sa vorbesti deschis cu ei despre asta, nu ezita!
Explica-le frumos ca nu iti place si vrei altceva, scurt si la obiect.
Discuta cu ei cand sunt in toane bune, ai mai multe sanse sa te inteleaga.
Succes!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu mai merge, mama draga, la scoala! Lasa ca o sa te descurci tu in viitor pe centura sau adunand peturi.
Scoala este pentru cei destepti, nu ca tine!
Auzi la ea... vrea sa se faca psiholog! Fara scoala!
Pai de un asa specialist ai tu nevoie acum!
Termina tu liceul intai, ia bacul si apoi poti face orice facultate vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Elianna):

De fapt, din câte înțeleg eu din întrebare, fata e nemulțumită de colegiul ales de către părinții ei, împotriva voinței ei, cel mai probabil de materiile care nu o atrag și care nu îi folosesc pentru ceea ce vrea ea să facă-n continuare.
Cred că ne-am întâlnit cu mentalitatea standard a multor părinți: soț cât mai bogat și cât mai frumos, cât mai mulți bani din următoarea meserie, vă căsătoriți când spun eu, trăiți în nu știu ce zonă, luați mașină, neapărat copii, neapărat nu știu când.
Ce am spus mai sus e exagerat, dar nu departe.
Într-un astfel de caz te cam saturi, în special când ești o fire mai revoltată precum cea care a pus întrebarea.

| Laura927 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......abil-este/
Ai nevoie de psiholog!
Am citit si celelalte intrebari pe care le-ai adresat pe TPU si sincer nu cred ca ai sa ajungi psiholog, cred de fapt ca esti nebuna si te minti pe tine insuti!