| Daniden09876 a întrebat:

Salut,de ceva timp ma tot gandesc sa urmez o cariera in armata, deoarece ma pasioneaza.Insa am auzit doua parti ale povestii,una ca e frumos,destul de lejer si daca nu esti SGP o duci de la bine in sus,iar altii mi-au spus ca pana si locotenentii (ofiteri) sunt umiliti si dusi la munca care nu are legatura cu armata de catre maiori sau alte grade superioare. Daca este cineva care a lucrat in doemniu sau cunoaste situatia, va rog sa imi raspundeti.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ocotenentii (ofiteri) sunt umiliti si dusi la munca care nu are legatura cu armata de catre maiori"

povești vânătorești de până în '89

| MistarGoGu a răspuns:

Pai armata romana este formata... Surpriza! Din romani! La noi vrajeala, combinația, carcoteala si capra vecinului sunt SPORT NATIONAL! Am ieșit din sistem după câțiva ani de scarba corupției și nepotismului din MApN.
Nu as mai repeta greșeala asta! Acum activez în consultanta Militara și private security în Belgia.
Absolvent Academia Tehnica Militara 2003!
Cauta altceva fraticule ca " stabilitatea " și comfortul din birou o sa te ducă la balamuc!

| Ciprian09 a răspuns:

Depinde de unitate, de oameni, unii au uitat treaba asta, sa fii om întâi! Sunt încă activ, este ok și ca sgp, și ca sof sau of..la partea cu munca,am fost în câteva unități, se lucrează în interior cu toată lumea, de la soldat la locotenent.dar în altele au rămas gândirea de militari în termen și nu merita! cum îți e norocul? încearcă a sa intrii, dar dacă crezi ca ai un grad pe umăr, asta nu te face sa fii stăpân pe plantație, ca se găsește unul ca mine ca să discute cu tine în privat! noroc și bafta!