| Laurentiuuu a întrebat:

Salut,

Deci as vrea sa spun ca invatamantul din Romania este la pamant o exprimare care ii se potriveste si nu este spusa pe frumos este : " ESTE FOARTE PRAF", probabil v-a intrebati de ce spun asta?

Pai fiindca acesti profesori 'minunati' si nu doar ei, ca sa adaug (era sa uit) problema pleaca de sus, la aceste 'minunate simularii' care nu le vad rolul zic eu ca s-a facut o mare nedreptate pentru toti, de ce spun asta?

Pai profesorii trebuie sa corecteze aceste simulari nu in timpul lor liber, ci intre orele noastre ( pe scurt inainte si dupa ce noi mergem la scoala), iar logic fiindca mi-a si marturisit profesoara mea de romana sunt facute in scarba si in batjocura ca sa se termine mai repede, foarte aiurea, daca le mai dai de ce le dai fiindca oricum nu sunt corectate " sa iti vezi adevarata valoare"

Simt ca mii s-a facut o mare nedreptate ( chiar daca este o simulare, este mandria mea si cine vede "Haha uite-l si pe ala toti profesorii zic ca e destept, dar ce note hahahaha", sunt clasa VIII (8) am uitat sa precizez.

De ce simt asta? Pai frate eu am luat 7 la Romana, dar simt ca nu asta e nota meritata mentionez ca am facut toata partea de gramatica, deci toata corect, in afara de 2 chestii de 30 sutimi, deci nota mea maxima era 9.70, deci pe compuneri mi-a scazut aproape 3 puncte?

Nu am facut compuneri in batjocura, ci m-am chinuit sa il sensibilezez pe cititor, chiar m-am pus in locul unui autor care vrea sa isi vanda cartea si sa devina celebru, adica am bagat multe figuri de stil, epitete, etc (pe romaneste : VRAJEALA, cum zic unii)

Nu am vorbit mai sus ca sa ma plang sau ceva, dar credeti ca se va remedia acest sistem de 2 lei? Cateodata ma gandesc ca e foarte rau ca m-am nascut aici, dar ca sa fiu mereu optimist si pozitiv dupa ce ma intreb asta mai imi pun o intrebare " Da oare cum era sa traiesc in Africa si sa mor de foame?" si imi raspund cu un raspuns la fel de clar ca intrebarea "Da, mult mai bine aici in Romanica noastra"

Multumesc celor care ati citit pana aici si sper ca nu sa va bateti joc de aceste randuri pe care le-am scris cu un raspuns stupid.

9 răspunsuri:
| VldB a răspuns:

Frate, ideea mea e ca sa ajung cat mai sus, sa le rup la toti fata (figurat vorbind) si sa ajung sa schimb eu lumea. Tre` sa te faci cunoscut

| Dyingfetus a răspuns:

Nu cred ca notele sunt problema...Nu ar trebui sa iti pese ce cred altii. Dar da sistemul e foarte aiurea. In Finlanda si in alte tari daca o luam asa, notele sunt secrete. Acum nu mai fi si tu asa suparat pentru un amarat de 7, ca nu ti s-a distrus viata sociala.

| NeneaToaster a răspuns:

Chiar nu-nteleg sistemul intreg. Vrei sa devii arheolog? INVATA LA MATEMATICA. Vrei sa te faci informatician? INVATA LA ROMANA CA SA IEI NOTA MARE. Vrei sa te faci artist? INVATA LA AMBELE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te înţeleg şi eu sunt de aceeaşi părere legată de sistemul de învăţământ, aiurea.

| cristimihailov a răspuns:

Ma gandeam ca scoti problema din context.

Ai doua solutii:
1. Inveti - si asta este sunt cunostinte din mai multe domenii... cum spunea Nenea Prajitul... dar invatatura te deschide sa stii in ce parte a lumii te uiti. Nici nu iti dai seama cand invatand chimie si fizica, mai tarziu iti vei explica fenomene pe care altii le cred magie sau pur si simplu nu le inteleg si pace.
Continuand sa inveti vei ajunge in general o persoana mai educata. Impreuna cu caracterul tau poti sa ajungi cineva in viata.

2. Nu inveti - si atunci poti sa te uiti prin bodega satului pentru a iti felicita viitorul. Sau chiar pe scara blocului. Sau poti sa te bucuri de manele... In fine. A vorbi agramat o sa fie o stare continua si nu de exceptie.

La final poti sa iei oricare dintre cele doua.

E simplu: mergi cu sistemul sau contra.

Profesorul iti prezinta materia. Tu o intelegi sau nu. Este alegerea ta. Ia insa in calcul ca acel profesor a prezentat aceeasi materie la multe alte persoane. Tine de tine de directia pe care o vrei. Sa fii un sportiv adevarat pe maidan si sa ragai cu putere dupa o bere... Sau sa fii ceva mai elevat.

Dar stiinta e doar o parte cum spuneam. Completeaza caracterul.

| LSMM a răspuns:

Nu vreau să jignesc pe nimeni, însă afirmația ta potrivit căreia în Africa se trăiește mai bine e complet eronată și nu denotă decât o frustrare pe moment, însă te înțeleg.
Plus de asta, consider că e de o mie de ori mai bine ca elevilor să li se permită VIZUALIZAREA lucrărilor și nu doar notele alea puse de cine știe ce profesor plictisit. Pentru că, să recunoaștem, câți ar corecta cu placer un teanc de lucrări fără să primească niciun ban, ci doar să piardă timpul? Pentru că asta fac, din moment ce nu ni se arată lucrările și vine cineva și zice: "Păi uite, tu ai luat nota x". Punct. De ce am luat nota x?! Simplu: ca la examen să fac aceleași greșeli.
E absurd. Dacă ești profesor pe bani puțini, chiar nu are de unde să vină dragul de a verifica elevii și de a le explica CE au greșit. Altfel, rămâne doar o fișă pe care sunt afișate niște numere. Ce reprezintă ele n-avem de unde să știm cu adevărat.

PS: Fii atent, ai făcut niște greșeli gramaticale în text!

| Laurentiuuu explică (pentru LSMM):

Le-am facut deoarece chiar sunt frustrat de asta, am vorbit cu profesoara mea de romana si mi-a spus ca elevii NU AU VOIE SA VADA LUCRARILE, ci doar profesorii care ei se vor uita si le vor spune eleviilor ce au gresit, foarte absurd.
Partea buna e ca sunt doar niste simulari aiurea care in loc sa ambitioneze elevul chiar il descurajeaza..nu inteleg de ce se mai dau daca se corecteaza asa sa fie.

| Doηηa a răspuns:

Sistemul nu cred că ar avea vreo vină. Când vrei să înveți, înveți oriunde! Alții cum obțin nota 10?
Să fim serioși, hai gata cu smiorcăiala că ai luat nota pe care o meriți și treci la învățat.
Repede dați vina pe sistem bă.

| missandrab a răspuns:

In primul rand, voi, elevii care invatati tot mai putin, faceti parte dintr-un sistem de doi lei, voi ar trebui sa ridicati nivelul!winking In al doilea rand, ai greseli gramaticale si o exprimare greoaie pentru un elev care are pretentia la 9, 70/!winking