| ionika17 a întrebat:

Salut. E normal sa lucrezi 7 zile cu doar o singura zi libera?! In ziua aia libera doar dorm.

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"lucrezi 7 zile cu doar o singura zi libera?"

ce tare, săptămâna ta e de opt zile!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adica saptamana are 7 zile, atunci care zi este liberă? Lunea?

| ionika17 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Lunea, miercurea

| Dark7Soul a răspuns:

Depinde unde lucrezi. De obicei ar trebui să lucrezi 5 zile și 2 să le ai libere.

| Sky7 a răspuns:

Ar fi bine sa trimiti intrebarea asta la guvern, sa vada si ei cum se traieste in Romania.

| ionika17 explică (pentru Dark7Soul):

La un hypermarket

| gabicoo a răspuns:

7 + 1 zi liberă = 8!
Giani Orlando! Tu erai?
Unde lucrezi? La "Oaie" în Fierbinți?

| Mopmop a răspuns:

Nu e normal. Insa daca tu accepti asa si pe langa tine marea majoritate a lucratorilor din tara noastra patronii nu au decat sa intinda coarda.
Dar si cand se rupe... sa vezi belea!

| SingleForOne a răspuns (pentru ionika17):

În mod normal se lucrează 5 zile, și 2 zile libere. Doar în cazuri excepționale se mai lucrează 6 zile, și 1 zi liberă. În a 6a zi, fie se lucrează full time, fie part time, dar tot plătit normal ca și în celelalte 5 zile lucrătoare. Eu lucrez la hypermarket, deci știu. În cazul tău, este ceva extrem, și nu ar trebui să se întâmple, dar trebuie să verifici conform contractului tău, dacă chiar spune mai mult decât 40-48 de ore (6 zile) pe săptămână, adică 56 de ore pe săptămână.

Doar cei care vor să lucreze pentru bonusuri și/sau comosioane lucrează atâtea ore. Deci, nu cred că ar trebui să se întâmple în cazul tău, dar trebuie să verifici cu atenție contractul.

| dinaprilie a răspuns:

Macar lucrezi in strainatate? Ca acolo macar te mai alegi cu ceva gologani.

| ionika17 explică (pentru dinaprilie):

In Romania unde in strainatate.Lucrezi atatea zile si tot nu ai banii, doar stres si oboseala

| Frank51 a răspuns:

Pe ce planetă?

| ionika17 explică (pentru Frank51):

Ai chef de glume, vad!

| Frank51 a răspuns (pentru ionika17):

Viața e o glumă!

| ionika17 explică (pentru Frank51):

O gluma nasoala! Sa nu mori azi sa mori maine!

| darrio2007 a răspuns:

Ai inventat saptamana de 8 zile? Sau nu stii sa formulezi intrebarea?

| Frank51 a răspuns (pentru ionika17):

Moarte vine când nu te aștepți big grin