| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Este recomandat sa treci in cv o experienta de munca din alta tara pe un job fara studii superioare,asta dupa ce am avut o experienta anterioara in Romania pe un job cu studii superioare? De asemenea golul dintre joburi,perioada de timp fara munca, daca ati avea, ce ati face cu aceasta perioada? Multumesc

11 răspunsuri:
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Orice fel de experienta de job, cu sau fara studii superioare ajuta. Nu ai de ce sa nu o pui. Cat despre perioada de șomaj. Încearcă pe cat posibil sa o omiti sau sa o ascunzi cumva. "Din motive personale" spre exemplu. Sa nu para ca pur si simplu nu ai gasit, intelegi?

Good luck!

happy

| JUNNKiE47 a răspuns:

Nu contează experiența, personal îți recomand sa analizezi efortul depus si recompensa primită. Intre pauza dintre job-uri iti recomand sa te relaxezi, însă trebuia sa specifici si cat de mare este aceasta pauza.

| venividivici2017 a răspuns (pentru JUNNKiE47):

Salut,am avut o perioada de 2 ani intre 2012 si 2014 iar acum am onperioada de 4 luni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La inceput orice job facut trebuie pus la cv pentru ca ai facut experienta acolo, de diferite feluri, in relationare cu clienti etc.
Daca esti un avocat cu 20 de ani de experienta nu mai pui ca ai fost chelner 3 luni cand aveai 20 de ani la barul "Ghighiu srl".
In ceea ce priveste perioada fara lucru pune ca ai fost in coma.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Multumesc.Pai nu stiu cum sa o omit, sa prelungesc perioada de munca? Am avut o perioada de 2 ani intre 2012 si 2014 iar acum am o perioada de 4 luni

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru venividivici2017):

Nu prea poti sa prelungesti perioada de munca, aceasta fiind usor verificabila. Poti spune ca din motive personale, ai fost nevoit sa ramai fara de servici in perioada 2012 - 2014. Cel mai bine insa, nu specifici. Este nevoie sa scrii ca ai somat. Spui ca ai lucrat la X pana in 2012, apoi in 2014 te-ai angajat la Y. Nu scrii in mod special ca ai fost somer ca nu este nevoie.

| simpluone a răspuns:

Orice experienta de munca e bine sa o treci in CV daca nu ai vechime mare. Perioadele in care nu le-ai muncit nici nu trebuiesc puse. Insa gandeste-te la un raspuns in cazul in care are rabdarea sa vada perioada de pauza si te intreaba. Un simplu raspuns in cazul intrebarii ar fi de ajuns. Totusi sa fi cat mai aproape de adevar in cazul in care vrea sa detaliezi.

| venividivici2017 a răspuns (pentru simpluone):

Am inteles, multumesc.

| mihai69 a răspuns:

Pentru perioadele de pauză, poți trece că ai făcut voluntariat.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu le-as spune ca am fost in strainatate pentru ca aveam nevoie de bani.

| venividivici2017 a răspuns (pentru mihai69):

Mumtumesc