| usAlexGTX a întrebat:

Eu doresc sa ma stabilesc in SUA, sa lucrez si sa traiesc acolo legal. Din cate am aflat cea mai usoara metoda este Loteria Vizelor, insa nu am varsta necesara pentru aplicare, sincer am 14 ani. Mi-a zis o persoana din SUA care a ajuns tot prin Loterie ca ar trebui sa imi pun parintii sa aplice la loterie. Ei doresc sa ajung eu in State, insa cand le-am spus despre "Loterie", ei nefiind experti in domeniu au zis ca mai bine nu aplica deoarece tatal meu are cazier (acum 1 an a facut un accident grav si inca are permisul suspendat) si in cazul asta, daca vad autoritatile, poate nu mai am sansa sa ajung niciodata acolo din vina cazierului tatalui meu. Au dreptate sau ar trebui sa aplice? Multumesc anticipat, va doresc o zi minunata!

10 răspunsuri:
| sanboss a răspuns:

Doar imi dau cu parerea daca imi permiti.
Ma gandesc ca ar verifica sa vada fapta comisa in cazire, deci nu as vedea sa fie un impediment. un accident se poate intampla orcui.

Fa tot posibilul si urmeazati visul

| Wr3nch a răspuns:

Baiat, nu te angajeaza nimeni la 14 anilaughing) Stai in tara, ia bacul, si dupa poate ai noroc. Dar pana atunci sansele sunt nule.

| usAlexGTX explică (pentru Wr3nch):

Vreau sa iau viza, deoarece am auzit ca se va scoate loteria in cativa ani. si dupa 18 ani sa ma duc acolo cu cetatenia deja luata.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Te grabesti degeaba. Daca iti vei dori incontinuare cu adevarat, vei reusii sa ajungi in America si fara castigul de la aceasta loterie.
Ai rabdare, strange bani ca sa ai de drum si toate cheltuielile pe cand vei merge cu adevarat, cauta pe Youtube, sunt romani care au canale de Youtube si povestesc cum au ajuns in state prin loteria vizelor si ce experiente au avut de indurat ca sa se puna acolo pe picioare.

| usAlexGTX explică:

Man, daca ai mei iau viza, merg cu ei, stau acolo cateva luni [pana fac actele si dupa aceea am si eu si eu viza.

| Catrice a răspuns (pentru usAlexGTX):

Viza nu e tot una cu cetățenia.

| alina2k18 a răspuns (pentru usAlexGTX):

laughing ce cetatenie ma baiat?
laughing
Daca iti da viza, asta major fiind inseamna ca ai deja un job mega bun si te poti angaja in USA instant pe domeniul tauwinking
Tu crezi ca iti dau viza ca promiti tu ca esti muncitor?
Ahahhaaahaha, keep dreaming laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru usAlexGTX):

Cetatenie? Viza si cetățenia sunt lucruri diferite. Iar cu dosarul ala penal slabe șanse sa vada el viza vreodată

| JicaContra a răspuns:

Da, au dreptate absoluta, nici o sansa, cineva cu, cazier sa aplice pentru loterie, asa ca mult mai bine sa nu ajungi corelat cu cineva cu cazier si sa speri ca pe tata nu o sa il verifice cand aplici tu

cat despre scos, ma indoiesc, ca se v-a scoate, e o chestie despre America care apoi ar fi aratata cu degetul, si anume ca e compusa aproape in totalitate NUMAI din imigranti, sau urmasii imigrantilor, ori daca ei scot loteria se numeste ca sunt ipocriti cu spume

iar zvonurile au aparut pentru ca mr Trumpy a vrut serios sa o scoata, SI NU A REUSIT, ori acum nu mai au nici un motiv sa o mai scoata

totusi, sa nu iti faci sperante prea mari, afaik sunt 50mii de "locuri" pentru intreg globul, nu numai Romania

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este bine să ai un vis și să lupți pentru el. Loteria vizelor este încă în vigoare, dar este o loterie, trebuie aplicat an de an. Dacă familia câștigă loteria doar atunci se pune problema cazierului. Așa că, să îl încurajezi să aplice. Iar dta pregătește-te, învață engleză. Dacă ești la liceu, sunt programe de schimb de elevi de liceu dintre state, caută și aplică, poate ai șansa să faci un an de liceu acolo. Învață bine și poate prinzi la 18 ani o bursă acolo.