| Nikolaus a întrebat:

Eu nu sunt prea decis cu ce vreau sa devin. Eu visam de vreo 5 ani sa devin neurochirurg(acum am intrat in clasa a 9-a la stiinte ale naturii). Eu ma mai gandeam si la meseria de a fi pilot. Acum ma gandesc ca un neurochirurg in alte tari ia sute de mii de dolari pe an(pana la 800 000)in SUA dar cu experienta pe cand un pilot nu are voie sa piloteze decat dupa mult timp si chiar si asa nu ia bani multi. Voi ce ziceti? Care ar fi mai bun? (tinand cont ca nu am sa stau in tara in orice caz, poate Germania, Franta sau UK).

Răspuns Câştigător
| AlexandruHS a răspuns:

Buna.
Vechea problema cu "ce o sa devin" este dificila.
Iti dau un sfat foarte util.
Nu te lasa influentat de ceea ce spun altii, pentru ca nimic nu este mai important decat ceea ce iti doresti tu cu adevarat.
Stai si gandeste-te ce este mai important pentru tine, adica de ce meserie te simti mai apropiat, mai fericit.
Nu trebuie sa mergi pe un drum ales de altii sau de unele motive cu privire la castigarea de bani multi daca in adancul sufletului tau nu te simti bine.

Gandeste-te bine ce vrei sa faci in viata. Poti sa devii un om care va schimba lumea sau nu.

Daca totusi vrei parerea mea, atunci iti garantez ca eu as opta spre neurochirurgie.

O zi buna!

5 răspunsuri:
| sheamussheamus a răspuns:

Neuro chirurg din 2 motive:
1. cum spuneai si tu castigi mai multi bani
2. daca te faci pilot risti sa mori in misiune.
Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| Nikolaus explică (pentru sheamussheamus):

Pilot de avioane de pasageri nu pilot de armata happy

| sheamussheamus a răspuns (pentru Nikolaus):

Si in ala de pasageri tot cam acelasi risc e. Poate sa ti se strice un motor si te prabusesti. Sau te trimite ca in Ucraina pe vreme de razboi si te face PRAF! happy

| Imstrong a răspuns:

Pai multi piloti au murit sad Si nu e indicat, risti sa mori straight face Mai bine neurochirurg caci castigi si mai multi bani ai si multe alte avantaje.Bafta :*

| Nikolaus explică (pentru AlexandruHS):

Buna. Niciodată nu m-am lasat influentat de altii cu privire la viitoarea mea meserie. Eu sunt genul care vrea sa ii ajute pe ceilalti si genul realistic. Acum nu se stie dupa 4 ani ce o sa mai gandesc dar eu raman pe Neurochirurgie deocamdata. Merci.