| shakespearemondialu a întrebat:

Fratele meu s-au angajat la o multinațională recent și m-a impresionat foarte tare in sens negativ un lucru. Am văzut că se promovează un still de lucru de 50 de minute munca și 10 minute pauza. Da munca aia e mai mult exploatare. Zici că-i suge de viață. Am auzit de situații când colegi de ai lui stăteau peste program sa recupereze eficienta, deși își făcuse alea 8 ore. Așa e munca in corporație? 8 ore te exploatează?

19 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Depinde de corporatie si de ce faci.

Ce face concret si in ce corporatie e?

| Justme32 a răspuns:

Mi se pare foarte rezonabil, nu te bagă tu în viața fratelui tău. Caută să-i calci pe urme. Atâta timp cât nu se poartă urât cu tine și nu are coșmaruri, e perfect și și salarul sper că-i pe măsură

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare, dar este bullshit ceea ce spui!
Da, se lucreaza serios si corect cele 50 de minute pe ora, timp in care ti se cere efectiv sa lucrezi, nu sa te prefaci doar.
Ti se pare exploatare pentru ca i se ceresa munceasca legal si corect in toatele cele 50 de minute?
Toate corporatiille occidentale au aceasta regula si au KPI (fiecarea job si operatiune are timpul ei alocat, pe care trebuie sa-l respecti, ca sa te incadrezi in KPI) si chiar se munceste, daca vrei sa-ti tii pozitia acolo, daca nu, esti invitat sa pleci, fiindca sunt altii mai capabili, care pot face acele operatiuni in timp util.

| Dandinelle a răspuns:

Cand lucrezi legal la o companie cu norma intreaga ai programul de asa natura incat sa-ti asigure o pauza de masa consistenta, 8 ore de munca si pauze mici. Asa e legea muncii europene. Cand depasesti si lucrezi peste program cu cat mai multe ore lucrezi, proportional calculat vei primi si pauza. Platitul orelor suplimentare se face pe baza contractului sau acordului dintre parti prin zile de concediu sau banuti (depinde de companie, contract etc.). Asta este munca de birou, munca pe contract serios si cam asa merge societatea in ziua de azi. Nu e exploatare, chiar legea muncii europene din ultimii ani ofera mai multe beneficii angajatului decat in trecut.
Fratele tau spui ca s-a angajat recent: nu face fata targetului setat de seful lui? totusi este la inceput, trebuie sa intre in flow-ul muncii. De obicei de aia se face o perioada de proba de la 1 la 3 luni, in unele cazuri si 6 luni sa se observe daca persoana este ok in pozitia respectiva. Daca nu intelege, trebuie sa intrebe, nu va veni nimeni la el sa-l ia cu frumosul sa-si spuna ce sa faca mura-n gura. Daca e prea greu totusi, sa tina minte ca poate inca e in perioada de proba, e job nou, nimic nu e usor din prima.
Ce-am observat de-a lungul anilor, lucrand in diferite medii, e ca : daca nu stii, mai ales la inceput, nu ai prins schema, calculul etc. e bine sa intrebi, sa-ti iei notite sa fii atent cand ti se explica. daca e mult prea mult si ai impresia ca fata de alti colegi tu ai mai multe pe masa atunci e bine sa vorbesti cu managerul tau. In general comunicarea deschisa cu colegii ajuta.
Seful nu are de unde sa stie ca angajatul lui se simte exploatat daca angajatul nu spune nimic.

| johnnny123 a răspuns:

Ce exploatare este aia cu 50 minute de munca si 10 minute de pauza? Inseamna ca dintr-un program de 8 ore, 80 de minute esti in pauza. Adica mai mult decat rezonabil.

Cred ca tu nu stii ce inseamna "exploatare".
Exploatare inseamna sa fii fortat sa muncesti non-stop 10-12 ore pe zi, sa fii platit doar pentru 8, si sa fii amenintat cu concedierea daca nu faci ore suplimentare fara plata.

Asa-i ca nu ai prea avut de-a face cu munca la viata ta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia e exploatare?
exploatare e aia cand faci 12 ore fara 10 minute pauza si neplatite orele extra

| FreddieM a răspuns:

Ok, ai un punct de vedere personal, e dreptul tau. Ce crezi ar trebui corectat in orarul lui de lucru, dupa parerea ta? Cum vezi tu orarul ideal de lucru?

| iamprettybored a răspuns:

Dragă utilizatorule TPU,
Bine ai venit în România! Aici se propagă manipularea în masă, spălarea creierului și sclavia modernă. Principala valoare a societății românești este banul, populația este manipulata sa creadă acest lucru prin toate mijloacele posibile, de la cărți la filme, reviste, TV, mass-media, Internet, tot ce vrei. Cum obții bani? Muncind, evident. Că altfel nu s-ar chinui toți corporatiștii să stea peste program și sa își distrugă sănătatea făcând ceva ce oricum nu le aduce o satisfacție reală.

Da, sunt exploatați, iar ei acceptă asta. Poate nici n-ar trebui judecați. Au fost condiționați sa creadă ca astfel își pot câștiga respectul și admirația, fiindcă mai mulți bani = respect în ziua de azi.
Nu fii șocat de acest program de lucru, deoarece corporatiștii de azi au fost elevii de ieri. Sistemul educational, rămas fundamental neschimbat încă de pe vremea industrializării, are ca scop transformarea treptată a tinerilor în viitorii sclavi ai industriei. 50 de minute lucru, 10 minute pauză, 8 ore pe zi, muncă peste program, nu îți sună cunoscut? Este exact același procedeu folosit de sistemul școlar, care se transferă și în viața profesională.

Aceasta este lumea în care trăim. Repet, ei acceptă acest lucru fiindcă au fost manipulați sa creadă ca banul în sine este o valoare, cea mai de preț chiar, și ca ai nevoie de mulți. Nu ai. Nu ii obligă nimeni să nu facă altceva cu viata lor, ceva ce le-ar face și plăcere. Pur și simplu se complac. Este mai ușor să îți spună altcineva cum sa trăiești.

| Eireann a răspuns:

Nu imi pare nici mult si nici exploaratere. Eu la program de 12 ore aveam 15 minute dimineata, 30 la pranz si inca 15 dupa masa. Mai erau inca 15 teoretic daca aveai nevoie dar nu prea aveam cand sa le iau.

| sierra1 a răspuns:

"in corporație? 8 ore te exploatează?"

toate au un preț. aici se numește salariu. nu-ți place, pleci

| Simpatic a răspuns:

Pai ce-i rau in asta? 50 de minute munca cu 10 minute pauza la fiecare interval de 1 ora este program de scoala sau liceu
Nu vad nimic rau in asta
Daca ar lucra intr-un service auto sau in constructii ar vedea ca nu ai pauza decat 1 data si aia tine 30 de minute, se numeste pauza de masa, in rest esti explotata 8 ore intregi, pentru ca stai de fapt 8 ore si 30, pentru ca pauza de 30 minute prelungeste evident programul de 8 ore cu inca 30 minute, este logic si de bun simt.
Deci care e problema in acea corporatie?
El este obosit din alte motive si anume probabil statul mult cu ochii intr-un monitor nu de faptul ca munca grea!
Daca nu-i convine sa se duca la sapat santuri, am inteles ca nu sapi 8 ore doar 4 si 4 ore le stai dormind pe asfalt happy
Multinationalele au de obicei salarii mari
Nu iti da nimeni 2000-3000 de euro/luna si sa stai sa tunzi gardul verde, poate doar daca esti roman in straintate si te numesti sclav, atunci iei 2000 si dai cu matura pe strazile altora, ca lor le e rusine sa mature...iar 2000 de euro acolo cand ai de platit chirie 700 euro e cam acelasi lucru cu 1400 de lei/luna aici ba chiar mai putin la viata scumpa din afara, daca si fumezi te-ai ars la buzunar.

| NLS a răspuns:

Asa e mai peste tot, iar programul lui e relativ lejer.
Cunosc companii din România unde ești efectiv urmărit ce, cât și cum lucrezi.
Și dacă e cazul: cât de bine lucrezi.
Eu sunt în Germania la o multinațională, avem o ora pauza (15+45) pe care o recuperam, deci stam 9 ore la firma (vara și când e timp, ne putem plimba pe afara).
Avem voie mici pauze de tras sufletul, de bârfit cu colegii, nu ne urmărește nimeni, însă avem mult de lucru de obicei, și nu avem mult timp de pierdut.
Avem mâine un proiect de livrat către client, apai nu exista ca eu n-am chef de munca și trag de timp, trebuie sa îmi termin treaba. Stau și peste program când e nevoie, fac ore suplimentare, 10% se plătesc când ai multe ore strânse, iar din restul îmi pot lua liver când vreau, însă nu chiar când avem stiva de proiecte urgente.
Mie mi se pare echitabil.
Nu știu ce așteptări ai tu de la o slujba, dar pana nu ajungi director sau pana nu îți deschizi propria afacere, asa decurg lucrurile: orice funcție și grad ai avea în firma, mereu ai șefi mai mari care te vor trage la răspundere dacă atribuțiile tale nu sunt terminate și se întârzie livrarea sau producția a cutare lucru din cauza ta sau a echipei tale.

| shakespearemondialu explică (pentru Cosmin86):

Este Java developer. Treabă aia cu recuperatul eficientei mi se pare dubioasa

Bula
| Bula a răspuns:

La program de 8 ore DE MUNCA se permite si o pauza de masa, respectiv pauze de relaxare )impuse tehnologic sau de protectia muncii), DAR pauzele NU SUNT MUNCA.
La cele 8 ore de munca se adauga TOATE pauzele, precum si timpul necesar pentru echipare /dezechipare la inceputul si sfarsitul schimbului. Astfel, totalul timpului de lucru poate sa fie chiar si cu 2 ore mai lung decat cele "8 ore" din contract. Sunt detalii ce trebuie avute in vedere la semnarea contractului de munca.

| Cosmin86 a răspuns (pentru shakespearemondialu):

Ti-am zis, depinde de firma, nu e peste tot la fel.
Ar putea sa se mute happy

Inainte sa aleaga o firma, intreaba oameni cunoscuti sau citeste despre firma respectiva pe undelucram.ro si pe glassdoor.
Te INFORMEZI inainte sa duci la o corporatie!

| Cosmin86 a răspuns (pentru iamprettybored):

Ei nu ai nevoie de mai multi, una e cand te duci vara in Portugalia pe coasta Atlanticului si alta e cand te duci in Bulgaria, sa fim seriosi.

| shakespearemondialu explică (pentru Cosmin86):

Ciudat cum s-au schimbat vibe-ul mesajelor, până acum mă condamna lumea că nu înțeleg ce înseamnă munca.

| darrio2007 a răspuns:

Asta ti se pare exploatare? Eu lucrez 8 ore pe zi cu pauza de 30 de minute iar cateodata mananc din fugă. Că mai vine si masina cu materiale tocmai in pauza de masa. Asa ca frate-tu sa fie multumit de programul pe care il are.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru shakespearemondialu):

Treaba aia denota ca ai lui colegi sunt niste incompetenti. Pai eu cand lucram la "corporatie wannabe" aveam contract de 8 ore, da? Pai la fara 10 dimineata eram la birou, cand incepea ziua stiam exact ce o sa fac in ziua respectiva, la prinz luam frumos pauza de masa, mai stateam si intre timp cate 10 minute la taclale cu aia de ieseau la fumat sau la o cafea, cit eram la calculator imi faceam treaba fara sa ma uit pe pereti, Facebook, alte cacaturi, la ora 6 seara zburam pe usa. Ca stateau altii peste program? Sa ma pupe in dos, nu e treaba mea ca ei nu sunt in stare sa se organizeze.