| LeryaKim0907 a întrebat:

Imi doresc sa devin cosmetolog estetician. Am o dilema in aceasta privinta. Cine are cunostinte in acest domeniu, va rog sa ma ajutati sa ma lamuriti. Vreau sa urmez o facultate de biomedicina cu specialitatea tehnologia produselor cosmetice si medicinale. Stiu ca e exact ce trebuie. Dar daca urmez specialitatea tehnologiilor farmaceutice? Pot lucra ca cosmetolog? In acest caz, sa mai fac cursuri adaugatoare de cateva luni exact in domeniul estetologiei. Nu ma intrebati de ce, cantaresc doare mai multe variante.
Va rog sa imi dati niste explicatii detaliate ca sa-mi dau seama.
Daca e cazul, ce calificari ar trebui sa aiba un cosmetolog estetician in documentul sau? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Tehnologiile farmaceutice se aplica pe o arie mult mai larga decat cea a produselor cosmetice si, daca vrei sa o iei in directia cosmetologiei, prima varianta este mai buna. Teoretic, cu diploma, vei avea multe usi deschise, asta daca te si pasioneaza domeniul. Insa, ca orice cosmetolog, mai ales cei care vor sa lucreze cu toate inovatiile momentului, au nevoie de cursuri extra, pe langa facultate. Cursuri facute de scoli profesionale sau scoli specializate. Scoala cea mai buna de Estetica-Cosmetica din tara noastra este cea a Christinei Valmy. Are mai multe sectii, insa cea de Cosmetica este cea mai recunoscuta, Christine fiind celebra romanca ajunsa in California care a imbunatatit mult piata produselor cosmetice si are scoli deschise si in Romania. Cunosc una singura, In Bucuresti, insa nu m-am documentat pentru alte locatii din tara.
In concluzie, daca vrei sa urmezi facultatea de Biomedicina, go for it! Ca un sfat, daca iti iese ecuatia, poti sa pleci dincolo pentru o varietate mai mare a pietei muncii (diploma Scolii Christine Valmy este recunoscuta atat in U.S. cat si in Canada).
Succes!

1 răspuns:
| LeryaKim0907 explică (pentru Lostlyric):

Multumesc mult!