| Laur014 a întrebat:

Salut,imi puteti spune si mie la ce salariu lunar ajunge un SGP? Multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici un SGP nu are salariu, ci solda. Solda lunară se compune din solda de funcție, solda de grad, gradații și, după caz, solda de comandă, indemnizații, compensații, sporuri, prime, premii și din alte drepturi salariale. Un soldat primeste, probabil, salariul minim pe economie (2230 Lei) plus 200 solda de grad, plus sporuri si drepturi de hrana si echipare ajunge undeva la peste 3.000 lei. Nimeni nu poate sti. pe vremea mea eu dadeam adeverinte si intotdeauna scriam mai mic decat era in realitate.

6 răspunsuri:
| Laur014 explică (pentru Salontanul):

Am inteles.Dar banii astia sunt impozabili?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Laur014):

Corect! Orice venit se impozeaza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Laur014):

Am gasit solda de functie care va fi la anul: http://bit.ly/3ct6gee Creste si solda de grad, etc.

| Laur014 explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru raspunsuri!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Laur014):

Multumesc si eu pentru apreciere!

| Laur014 explică (pentru Salontanul):

Pentru nimic!