| AdiIRM a întrebat:

Salut! În legătură cu armata, vă rog să răspundeți doar cei care cunoașteți, dacă intru SGP și fac acel curs pentru a ajunge subofițer în activitate, pot să mai fac după și cursul pentru a ofițer în activitate? Menționez că am bacul luat și sunt anul 1 la facultate (pe care vreau să o termin) și dacă mă ajută cu ceva facultatea (de istorie) pentru a ajunge ofițer în activitate prin cursul respectiv, pentru că am văzut, că ai nevoie de o licență pentru cursul de ofițer în activitate. Îmi cer scuze dacă m-am repetat de câteva ori )))

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toti vreti in armată deoarece sunt salarii mari dar nimeni nu se gîndeste si la riscuri? Daca esti ranit sau mori in misiune ce face familia ta? Sau daca tu ranesti sau omori alti colegi camarazi din armată cum vei trai cu constiinta incarcata ca ai omorît un coleg? La asta trebuie sa va gînditi toti cei care vreti sa ajungeti subofiteri sau alte grade importante, riscurile sunt mari nu va lasati influentati numai de bani ca aici este realitate nu film.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am avut colegi ofiteri din sergenti cu diagonala. Sergentii cu diagonala erau militari in termen facuti la asa numita scaoala regimentala. Nu stau sa-ti explic despre vremurile de atunci dar, da! Din SGP poti ajunge subofiter si apoi ofiter. Daca faci si doctorat poti ajunge general. Trebuie ambitie si un pic de munca si atentie. Daca as fi tanar si as sti ce stiu acum, as lua-o de la capat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A scris cineva de cum era în armată la MAN

La ăia din CERURI se făcea altfel și armata era așa care de fapt NU era armată cum știe toată lumea

- jumate într-o unitate ca școlile de subofițeri

- jumate de armată într-o unitate de ofițeri

Erau doar câțiva ALEȘI să facă armata așa, în special cei născuți în cartierul evreiesc.

După armata asta care de fapt NU era armată aveai pe livretul militar trecute 2 unități de securitate și te puteai angaja absolut oriunde vroiai.

| Alex9999999999999999999 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cristinele riscuri sunt peste tothee hee. Riscuri sunt si cand bei apa ca poti sa mori inecat, riscuri sunt si cand dormi poti muri in somn.Riscuri sunt si daca mergi pe drum iti cade un meteorit in cap si mori.Iar asta cu familia stai linistit ca asta e lantul natural toti murim.Aia ca sunt salarii mari e o glumahee hee nu stiu ce inseamna la voi salarii mari.Da sa iei 2000-3500 ca cam atat iei la inceput nu e niciun salariu mare.E aproape mediu nu mare.Salariu mare inseamna sa iei de 2-3 ori mai mult decat ia unu cu minim.