| Twister09 a întrebat:

Salut, în momentul asta lucrez, și as vrea sa fac scoala de impegati de miscare de la cfr.
Am auzit ca se face online, dar nu știu cum se procedează cu cri care lucrează, fac orele după-masă sau cum e? Nu as vrea să-mi dau demisia, doar după ce știu ca sunt întrat la cfr.
Și durează scoala 9 luni, 6 luni scoala și 3 luni practica, dacă este online scoala într-un fel e bine ca pot lucra, dar nu știu cum se procedează cu practica? Pot lucra în acel moment sau trebuie mers la practica în fiecare zii?

1 răspuns:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

De pe situl lor:
Calificarea profesională în ocupaţia de impiegat de mişcare

Programele de calificare profesională pentru ocupaţia de impiegat de mişcare se organizează de Centrul Naţional de Calificare şi Instruire Feroviară – CENAFER, prin centrele din structura organizatorică, în baza planului anual de formare, pe baza solicitării unităţilor feroviare şi/sau a persoanelor fizice.

Condiţii minime de acces:

- deţinerea unui document care să ateste absolvirea învăţământului general obligatoriu;

- apt din punct de vedere medical pentru ocupaţia de impiegat de mişcare;

- apt din punct de vedere psihologic pentru ocupaţia de impiegat de mişcare.

Durata totală a programului de calificare este de 1284 ore(aproximativ 37 săptămâni).

Programul este structurat pe module de:

- instruire teoretică,

- instruire practică,

- stagiu în producţie,

astfel încât participanţii la programul de calificare profesională să dobândească cunoştinţele necesare, deprinderile practice şi abilităţile necesare exercitării funcţiei de impiegat de mişcare.

Schema de parcurgere a modulelor

Pentru a vedea diagrama de parcurgere a modulelor daţi click aici.

Prezenţa la cursuri este obligatorie!