| Eduard619 a întrebat:

Salut

Încep prin a spune că spre rușinea și dezamăgirea mea facultatea pe care am terminat-o ( medicina dentară) nu-mi ofera niciun post sigur pentru un job.
O idee ar fi rezidențiatul dar nu mai am efectiv capacitate de memorare (facultatea oricum am terminat-o târâș) plus că sunt și pe tratament de antidepresive și antipsihotice care îți diminuează capacitatea
de memorare...
Am incercat să mă reprofilez dar foarte slab cu joburile, oferte jenante de la angajatori și mai jenanți.
Sunt într-un impas imens, ce este de făcut?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar asta era stiut foarte-foarte bine, de cel putin 10 ani incoace, facultatea nu vine cu job asigurat, fiindca facultatile au devenit un business foarte bun, unde tot prostul poate intra acum cu diploma de BAC si media 5-6, fara examen de admitere.

Din pacate, anual nu se creaza atat de multe joburi pe cat de multi termina facultatile, la care se adauga si cei din anii anteriori, care au terminat si nu si-au gasit job.

Singura solutie este sa te reprofilezi, pe asistenta medicala prin spitale, sau pe la clinici private, daca nu gasesti un medic stomatolog cu cabinet privat, care sa te ia pentru stagiatura sau ca asistent stomatolog.

| Ryumex a răspuns:

Iti deschizi shaormerie