| iCappy a întrebat:

Salut, influenteaza cu ceva profilul liceului la facultate?
De exemplu daca sunt pe Uman, pot sa merg la o facultate ce tine de informatica?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti sa mergi la ce facultate vrei, doar ca, in paralel cu liceul, trebuie sa studiezi enorm la matematica, pentru ca o facultate de IT se bazeaza pe matematica fara de care nu exista, ori la Uman, nu se face matematica.
De aceea este bine sa-ti alegi un liceu cu profil corect, care iti da sanse sa mergi la o facultate cu acelasi profil, pentru ca, bazele le inveti la liceu, iar la facultate, ai deja cunostinte asimilate in domeniul respectiv, care te vor ajuta enorm.

7 răspunsuri:
| daniieltudosa a răspuns:

Ar fi cam greu, trebuie sa o iei de la inceput cu cunostiintele, dar se poate, atata timp cat faci TIC ti e de ajutor, in concluzie: o sa iti fie mai greu cu 30% decat cei de la real

| rater1994 a răspuns:

Da poti, nu influenteaza singuru lucru ce de tine depinde e cat esti dispus sa inveti informatica.

| rater1994 a răspuns (pentru daniieltudosa):

Deloc depinde de el, vorbesc din proprie experienta.

| Petric_Diego_1991 a răspuns:

Da.

| Kyttynna a răspuns:

Daca te duci la facultate particulara alora nici nu le pasa atata timp cat platesti. La facultatile de stat s-ar putea sa conteze mai ales daca admiterea e si pe baza de testare.
La informatica sau matematica. Materia in schimb, tine doar de capacitatea de a intelege cu usurinta stiintele exacte si iti trebuie pe langa cursuri si multa practica individuala. Te asigur in schimb ca exista persoane care au terminat mate info si nu au avut tangente cu informatica si cei care au terminat uman si s-au zbatut sa se reprofileze in facultate. Totul tine doar de ambitia si perseverenta ta!

| Sn4k3 a răspuns:

Daca te pricepi, sigur.

Răspuns utilizator avertizat