| Dima_Liviu_1998 a întrebat:

Salut, la academia de politie, media la purtare se rotunjeste sau nu?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La Academia de Politie nu exista o materie purtare.
Daca te referi la admitere atunci se ia in considerare media generala la purtare a celor 4 ani de liceu, aceasta trebuie sa fie de cel putin 9 si se calculeaza ca suma a mediilor pe cei 4 ani, impartita la 4, calculata cu 2 zecimale, nu se rotunjeste.

| Dima_Liviu_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, multumesc!

| MrYonXtrez a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mai este inca valabila aceasta si in 2018 nu?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru MrYonXtrez):

Da, aceasta conditie este valabila si in 2018, citez:
""ART. 7.(1)Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
c)să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară; criteriul specific nu se aplică pentru candidaţii pe locurile repartizate Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă;
d) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;"