| FaneFane6564 a întrebat:

Salut, la anul o sa fiu clasa a 12- a si dupa ce dau bacul si il iau as vrea sa dau la armata.
Stiu ca este o scoala de 3 luni de subofiteri si dupa incepi munca. Puteti sa-mi dai mai multe detalii va rog?

13 răspunsuri:
| Ciprian09 a răspuns:

Aia cu 3 luni stiu ca au scos o, de ce nu mergi sa faci la 1 an?

| Ciprian09 a răspuns:

Acumulezi mult mai multe informatii si poti fi capabil sa coordonezi niste activitati, plus ca ai in subordine anumiti oameni!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alea de 3 luni sunt cursuri. Scolile de subofiteri au un an si cele de maistri militari 2 ani. Ce alte amanunte vrei sa stii?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Ciprian09):

E un an nu 3 luni. Ce stie el cu 3 luni este probabil cursul de la SGP!

| Ciprian09 a răspuns (pentru Salontanul):

A fost si la 3 luni, keep calm! anul trecut a fost ultimul cand se putea accede in corpul subofiterilor cu 3 luni de scolarizare!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Ciprian09):

Stai tu calm ca n-a fost. Probabil confunzi cu cei recrutati din surse civile (Filiera INDIRECTĂ" cum se numeste oficial)! Scoala a fost tot un an. In anii anteriori a fost si doi ani. Exemplu in 2019 pentru 2020: https://bit.ly/35rp5MV
Un an! Uite si in 2018 pentru 2019: https://bit.ly/3q4G3IQ

| Ciprian09 a răspuns (pentru Salontanul):

Filiera indirecta, 3 luni si au iesit subofiteri, si din civilie si din sistem, ce este asa greu de inteles?

| Ciprian09 a răspuns (pentru Salontanul):

Urmaresc si eu pagina de Facebook, nimic deosebit! raspunde celui care a postat o intrebare daca vrei sa faci o chestie! daca te contrazici cu mine nu iese in evidenta nici un raspuns concret celui de sus!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Ciprian09):

Pai si eu ce spuneam mai sus: filiera indirecta ceea ce nu-i tot una cu scoala de subofiteri. De ce nu citesti intrebarea? Si nu te contrazice cu mine ca am atatia ani de armata (30) cati ani de viata ai tu si poate mai mult!

| Ciprian09 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu are nici o relevanta cati ani ai de armata, despre ce vorbim? eu zic ca nu ai citit tu intrebarea, raspunde omului, nu mie, ca eu sunt satul de afirmatii de gen! ai iesit la pensie?laughing

| KR0NSTADT a răspuns:

Școală de trei luni? S-a dus dracului și armata română. laughing

| CodrutElian1990 a răspuns:

SGP - 6 luni.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Nu este asa ceva. Tinerii care vor sa devina soldati si gradati profesionisti fac o pregatire militara de 6 luni - cat faceu ciclul unu in armata obligatorie si apoi sunt incadrati in unitatile militare unde isi continua pregatirea militara.
3 luni faceau la Fagaras fetele care urmau sa faca pregatire militara cu studentele. Asta doar la inceput.