| SSScr a întrebat:

Salut, la toamna trec clasa a 12-a pe profilul filologie. Ce pot sa fac cu bacul in armata? M-am gandit la Sub-Ofiter sau Maistru-Militar, dar am vazut ca trebuie matematica si fizica la admitere. Poate sa imi explice cineva cum sta treaba, sunt din Buzau

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La profilul subofiteri ai Scoalii Militare de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre Basarab I nu se da admitere din matematica si fizica. cele doua discipline sunt probe de concurs numai pentru profilul maistrii militari. Scoala postliceala are o durata de 1 an. Intra pe website-ul scolii, in sectiunea admitere: http://www.ncoacademy.ro/

| SSScr explică (pentru alessia5158):

Adica pot intra fara sa dau proba la romana, mate sau fizica?

| alessia5158 a răspuns (pentru SSScr):

Pentru subofiteri sustii probe scrise la enfleza, romana si legislatie(http://www.ncoacademy.ro/fd/sof2018/metodologie1.pdf):
* test grila la limba engleza
*test grila de verificare a cunostintelor de limba romana (limba si comunicare) si legislatie in domeniul apararii.