| Vali215 a întrebat:

Salut! Luni o să încep un nou job, însă nu înțeleg sistemul de plată. Mi s-a zis că plata se face o singură dată pe data de 10 a fiecărei luni. Deci eu o sa fiu plătit tocmai luna viitoare pe 10.
Dar cu luna aceasta cum rămâne pe care o să o lucrez?
Am impresia ca nu se face plata corect, lamuriti-ma și pe mine, va rog.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe 10 oct vei fi platit pentru luna septembrie. Așa e și corect.

36 răspunsuri:
| FindMyName a răspuns:

Nu vei primi acum banii deoarece abia te ai angajat, nu a trecut o luna sa îți dea direct banii, și mi se pare corect...sa înțeleg nu treci bine nici pragul ușii și deja vrei banii?
Totuși nelămuririle pe care le ai cel mai bine le vorbești cu șeful/șefa.

| DoamnaLalea a răspuns:

Dar vrei una doua banii tu? Nici nu te-ai angajat calumea.
Banii corect e sa ii primesti luna viitoare cand capeti si experienta mai multa, vede si de ce esti in stare si vei primi si banii

| Catrice a răspuns:

Lol ce pretenții ai e logic sa nu-ți de-a banii din prima zi pe ce să-ți dea bani laughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil asa este la angajatorul respectiv.
In data de 10 a lunii urmatoare te va plati pentru luna septembrie, nu pentru luna in curs si tot asa va fi si in continuare, in noiembrie te va plati pentru octombrie, etc.

| Vali215 explică (pentru FindMyName):

Eu voiam sa-i iau la sfârșit de lună pe zilele pe care le am lucrat

| Vali215 explică (pentru Catrice):

Voiam la sfârșit de lună pentru zilele pe care le am lucrat, nu-mi vorbi mie de pretenții că de aia pleacă toată lumea în afară. De prea mulți patroni corecți. Încearcă să și înțelegi ce am scris

| Vali215 explică (pentru DoamnaLalea):

Îi vreau la sfârșit de lună pentru ce am lucrat, așa e normal să se primească.
Nu e vorba că una doua vreau banii, mă interesează să nu fiu păcălit.

| Catrice a răspuns (pentru Vali215):

Eu înțeleg, tu nu înțelegi cum funcționează sistemul laughing Nu zici dacă ai semnat contractul ceea ce înseamnă că ești în proba iar în prima e alegea patronului dacă te plătește sau nu

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Nu exista așa ceva. Ai contract, ești plătit. Nu e la alegere nimănui.

| Vali215 explică (pentru Catrice):

Perioada de probă se plătește, nu știu dacă știai. Efectiv mi-ai dat cele mai nefolositoare răspunsuri.
Nu înțeleg de ce îmi răspunzi dacă n-ai habar despre ce vorbesti

| Vali215 explică (pentru suntserios):

Răspunde fără sa aibă habar despre ce vorbește, alta pe care nu trebuie sa o băgăm în seama laughing

| Vali215 explică (pentru suntserios):

Nu ți se pare mai corect să se dea banii la sfârșit de lună pentru zilele pe care le-ai lucrat?

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Nu zice ca are contract...se poate sa începi și perioada de proba da nu cred ca știi

| Catrice a răspuns (pentru Vali215):

Vad ca tu nu ai habar pe ce lume trăiești

| DoamnaLalea a răspuns (pentru Vali215):

Cel mai bine informeaza-te cu șeful/șefa la orice nelămurire, ea/el îți va spune clar.

| Vali215 explică (pentru Catrice):

Byeeeee

| Vali215 explică (pentru DoamnaLalea):

Asta așa este, dar la cât sunt de corecți patronii romani, pot să mă mintă lejer ca să vin la muncă

| Catrice a răspuns (pentru Vali215):

Pai da nu vezi bani pana în decembrie

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Vali215):

Nu neapărat. E destul de irelevantă ziua platii atât timp cât există și se face la timp. Eu sunt platit spre exemplu pe 15. Soția pe 8. Deci nu e nimic ieșit din comun.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Perioada de proba e tot cu contract. Nu ești deloc pe subiect. Laso mai ușor.

| Vali215 explică (pentru suntserios):

Ok, asta mă interesa sa știu. Mulțumesc! Singurele răspunsuri folositoare de până acum.

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Posibil in unele orașe, am prieteni care nu au avut deloc contract pe perioada de proba și implicit nici bani

| nevermind1234 a răspuns:

Mie la locul de muncă mi-au spus ca prima plata se face după 45 de zile. Primele 15 fiind un fel de asigurare a lor, pe care mi-o returnează in momentul în care voi părăsi locul de muncă, sau ceva de genul, că cică așa scrie in codul muncii... sincer nu m-am interesat apoi să văd exact unde scrie asta.

| trophin a răspuns:

Pe 10 iti plateste luna pe care ai muncit-o

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Reclamație la ITM. Nu este legal ce au pățit ei.

| Xexexexexer a răspuns:

Unii platesc o data pe luna, pe luna din urma, nu au avans si lichidare. E mai greu, dar o sa te obisnuiesti.

| Xexexexexer a răspuns (pentru Catrice):

Prietenii tai au fost fraieriti, asta se intampla cand majoritatea nu cunosc legea, nu isi cunosc drepturile, nu stiu sa deschida gura sau sa faca o plangere. Munca trebuie remunerata, nu conteaza ca e perioada de proba si incurca pe acolo, e timpul si efortul lor, asa cum e el.

| Catrice a răspuns (pentru Xexexexexer):

Mi-o zis ca întrebase unu de ik luase in priba in același timp și o zis ca e perioada scurta o sapt 2 și nu se face contract

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Si eu cat eram în tara mi s-o zis ca nu se face contract pentru cateva zile - o sapt de proba

| haileewatson a răspuns:

Pe 10 septembrie angajatii primesc banii pe august.
Pe 10 octombrie banii pe septembrie.
Si asa mai departe