| Vali215 a întrebat:

Salut! Luni o să încep un nou job, însă nu înțeleg sistemul de plată. Mi s-a zis că plata se face o singură dată pe data de 10 a fiecărei luni. Deci eu o sa fiu plătit tocmai luna viitoare pe 10.
Dar cu luna aceasta cum rămâne pe care o să o lucrez?
Am impresia ca nu se face plata corect, lamuriti-ma și pe mine, va rog.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe 10 oct vei fi platit pentru luna septembrie. Așa e și corect.

36 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E perfect corect. Ca sa se plateasca salariile corect, cineva trebuie sa iti socoteasca cate ore ai lucrat, daca ai avut concediu medical, daca ai avut concediu de odihna, ore de invoire fara plata, bonusuri, popriri samd. Cel mai clar exemplu este cel al concediului medical, daca tu te imbolnavesti in data de 29 si primesti 2 săptămâni de medical, ai nevoie si tu de cateva zile, ca trebuie sa aduci o adeverință la medic, acesta iti completeaza un concediu medical, pe care tu trebuie sa il vizezi la medicina muncii si apoi il aduci la firma. Aceste calcule nu se fac doar pentru tine, ci pentru fiecare din angajații firmei in parte. Iar daca data de 1 e sâmbătă, practic raman 5 zile lucrătoare pentru toata operatiunea.
De aceea salariul il vei incasa la cateva zile dupa finalul lunii, iar ca sa fie sigur ca nu intarzie, angajatorul tau a stabilit data de 10.

| Vali215 explică (pentru regis):

Ok, acum chiar sunt lămurit. Mulțumesc frumos!

| Vali215 explică (pentru haileewatson):

Mi-am dat seama de asta, mă gândeam că până pe 10 luna viitoare s ar face 27 de zile lucrate, și nu eram sigur dacă mi le vor plăti. Mulțumesc pentru răspuns!

| Vali215 explică (pentru nevermind1234):

Păi nu e legală treaba asta, la final
pot să nu-ți dea banii (asigurarea de care zici)

| Vali215 explică (pentru Xexexexexer):

Exact. Mie mi-a răspuns de parcă le știa pe toate, când ea ar trebui să se intereseze și să-și cunoască bine drepturile la locul de muncă.

| Violleta2022 a răspuns:

Plata se face foarte corect!
Plata salariului se va face in fiecare luna pe data de 10.

Cum tu abia te angajezi in data de 4 sept si nu ai inca nimic lucrat, prima ta plata o vei primi abia in 10 octombrie, dupa care se va regla si vei primi-o lunar: 10 Dec, 10 Jan, 10 feb samd.

Nu are nici o importanta ce ti se pare tie a fii incorect, cand in realitate eset CORECT si LEGAL in acest fel, cum ti s-a explicat.