| JuSt222 a întrebat:

Salut m-am apucat sa invat Html dupa care doresc sa invat si javascript si CSS. Sunt la facultatea de marketing, doresc sa fac gen un marketing online.

Ma pot afirma ca web designer? Daca da cum?
Am vazut ca este o concurenta foarte mare.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tutoriale sunt, unele bune altele proaste.

Html si css sunt usor de prins si in principiu e suficient un tutorial decent de pe net precum

http://www.w3schools.com/html/
http://www.w3schools.com/css/

In ceea ce priveste limbajele de programare php si js lucrurile sunt ceva mai complicate.

Da exista tutoriale pe net si pentru asta, dar daca nu ai nicio cunostinta in domeniul programarii eu nu as recomanda niciodata invatare programarii incepand direct cu limbajul.

Cel mai potritiv e sa incepi cu bazele folosind spre exemplu niste manuale de liceu apoi sa incepi sa pui in practica in limbaje de programare, ideal in C/C++ pentru inceput apoi sa te directionezi spre ceea ce vrei sa faci... php daca vrei programare web.

Dimploa si atestatul sunt mai putin relevante in acesta meserie. Conteaza doar in greutatea CV ului si e posibil sa nu fii chemat la un interviu in detreimentul cuiva care are diploma dar cunostinte mult mai putine decat ale tale. ORicum in final anagajrea se face pe baza cunostintelor tehnice in final

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam ametesti lucrurile.
in primul rand doar cu html si css nu faci mai nimic. Pe lana js mai adauga si php si mysql. Insa asta nu inseamna nici marketing online nici web designer, inseamna web programer.

Marketing ul online nu are legatura nici cu webdesignul nici cu programarea in mod direct, ci in primul rand cu SEO care e o alta mancare de peste.

Web designul se refera in principiu la creare designului site ului si implica photoshop si cunostinte de baza de html si css ca sa vorbesti acceasi limba cu cel care implementeaza.

| JuSt222 explică (pentru suntserios):

Si sa zicem daa stiu html css, php si mysql cum te poti afirma, cum poti sa iesi in evidenta,?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru JuSt222):

Sa te afirmi? pai ce esti vedeta la TV?

un programator care stie meserie isi va gasi mereu de lucru. Da va fi greu la inceput sa fii chemat la interviuri din cauza lipsei de experienta si a CV ului gol, dar la cate firme de IT exista sigur intr un final vei gasi un internship sau un job de incepator si daca stii meserie si treci cu brio testul de anagajare... aia e

| JuSt222 explică (pentru suntserios):

Sunt o multime de tutoriale pe internet.Ce zici de ele?
Mai trebuie facute si niste cursuri pentru un atestat este adevarat?

| JuSt222 explică (pentru suntserios):

Am inteles, mersi mult de ajutor happy

| KodrutZ a răspuns (pentru JuSt222):

Muncind si incetind a pune intrebari stupide pe site-uri de genul asta. Exista Warrior Forum, exista nspe comunitati de specialitate... iar tu vii pe TPU cu intrebari de-astea?