| anonim_4396 a întrebat:

Salut,m-as gandi sa intru in armata, de regula imi plac antrenamentele, lupte si sa trag cu o arma.Plus ca este satisfactia ca faci ceva care multi cam fug.

Puteti sa-mi povestiti din experienta voastra despre armata recenta?

17 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Buna idee, o sa te pupacesti cu rusii pe front, curand, curand

| Cristian29 a răspuns (pentru Brizbriz):

Pe tine cine te apara papusel?

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua lucruri diferite, cand te joci Counter Strike (sau asemanator) sau esti la vanatoare de iepuri si cand tu esti asupra caruia se trage cu gloante, tunuri sau bombe.
Si ursul este simpatic in filmele de desene animate, dar daca te intalnesti cu el in padure sil-ai deranjat, atunci nu mai stii cum sa scapi...

| Cristian29 a răspuns (pentru Bula):

Am impresia ca n ai facut armata, asa-i?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Cristian29):

Tocmai ca am facut si stiu despre ce vorbesc.

| Cristian29 a răspuns (pentru Bula):

Vorbestii prostii, am vorbit cu cativa SGP si mi ai zis program 12/24_12/48, depinde de unitatea care te selecteaza, indeplinesti niste oridine si atat, poti deveni subofiter daca di mai departe si te tii de treaba, nu te arunca nimeni ca Rambo in filme.

Daca stiai dadeai un raspuns normal, nu ca un copil de 10 ani.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Cristian29):

In acest caz, mergi voluntar la lupta.
Si asa se raresc prostii... big grin

| Cristian29 a răspuns (pentru Bula):

Ma duc man, nu i problema, sa nu uiti sa inchizi usa cu toate cheile si fuguța sub pat.
Hai ciao, te pupa frațioru mai mare.

| Brizbriz a răspuns (pentru Cristian29):

Fuga-i rusinoasa dar e sanatoasahee hee
iar daca nu ar exista Davos, nici nu as avea nevoie sa ma apere cineva
da, Davos... GOOGLE IT!

Bula
| Bula a răspuns (pentru Cristian29):

rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca iti place sa tragi cu arma, du-te intr-un poligon privat pe banii tai. Frecventa antrenamentelor cu munitie reala la politie si armata de la noi e abismala...

| Cristian29 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu era vorba numai de arma, era de exprienta in sine si o cariera ok.
Fiind de stat, face contract parca 4 ani, 4 luni sunt instructiile.
Pot aplica mai departe.
Am tras in poligon, dar ce e rau in a face o cariera in armata?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu pot sa-i spun ca am experienta recenta (e mai veche) dar am 27 de ani de armata. Daca ar fi sa stiu ce stiu acum, sa fiu tanar, asi lua-o de la capat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cristian29):

Ce e rau in a face cariera in armata? Vezi performanta Rusiei din Ucraina. Chiar daca sintem tara NATO si vrem-nu vrem, trebuie sa mai fie si niste meseriasi pe ici-colo, o foarte buna parte dintre ofiterii superiori sunt niste LINGAI ajunsi acolo pe pile, nu pe competenta. Vrei sa faci o treaba, du-te in Legiunea Straina. In armata risti sa iti irosesti o gramada de ani din viata ca prostul sau sa ajungi sa mori la un moment dat din cauza unor superiori incompetenti. Pana mea, nu zic ca tot ce dau publicitatii ucrainenii e adevarat, dar sa fie doar 25% adevarat si la rusi treaba e grava de tot. Coloane Spetsnaz in vehicule blindate usoare distruse pentru ca recon din parti, protectie din parti, desant aerian esuat in multiple cazuri fiindca ioc suport, coloana aia de linga Kiev care sta de cateva zile si in curand o sa inceapa sa ii scoata inghetati din tancuri, fortele navale absolut incompetente (vezi nava aia moderna pe care au reusit sa o piarda ca tontii, vezi faptul ca inca nu au fost in stare sa faca o debarcare in zona Odesa - unde cel mai probabil si-o vor lua grav de tot)...

| sierra1 a răspuns:

"dulce et decorum est pro patria mori"

crezi că rezonezi la așa ceva?

| EzSimple a răspuns:

Tatal meu a fost in armata in Arad. Este o experienta care toti barbatii trebuie so aiba, este un mod de a invata disciplina iar poate fi un timp bun.

| Ciprian09 a răspuns:

Salut man,sunt militar activ,ce îți pot spune este ca,dacă te atrag chestiile de gen,poți încerca să intrii! O sa dai de oameni fel și fel,unii mai cretini ca alții,dar sunt și oameni ok,majoritatea! Mulți întrați pe pile și idioți,oameni care au uitat ce înseamnă demnitate, verticalitate etc etc
În principiu, depinde unde te încadrezi ca unitate, arma etc etc, sunt unități și unități, unele mai bune ca altele! Experienta este faina, dacă îți place ceea ce faci.am câteva ieșiri la activ, deci treaba este buna! succes și multa bafta în ceea ce îți propui.trolii ăștia de pe aici nu ii baga în seama, ma refer la cei care fac mistouri!