| tomsigerry a întrebat:

Ma numesc Florin.In momentul de fata sunt in Grecia si sunt clasa a12a.Vreau sa intru la politehnica din Bucuresti.Si as dori sa intreb ceva despre niste profiluri care nu prea le inteleg.Imi place mult matematica si as dori sa merg spre partea aia daca intelegeti.Defapt m-am gandit sa ma fac si profesor doar ca as dori sa stiu daca exista la politehnica profil care sa fie pe specialitatea aceea.Nu stiu daca ati inteles ceva din ce vam cerut si va rog sa ma scuzati de accentul meu.va rog dati-mi idei.

5 răspunsuri:
| frikk a răspuns:

Neata. intra / scrie te rog pe google site-ul si vezi acolo toate informatiile care le cauti.succeswinking

| mixxjim a răspuns:

Buna Florin! daca vrei sa te faci profesor de matematica trebuie sa faci facultatea de matematica http://fmi.unibuc.ro/ro/, este in cadrul Universitatii Bucuresti si, in plus, in timpul facultatii, trebuie sa faci niste cursuri speciale (se numesc module), organizate tot de acea facultate, pentru a putea preda, adica cursuri de psihopedagogie, de metodica predarii (adica te invata cum sa predai ceea ce stii), plus practica pedagogica in scoli (mergi si asisti la ore in scoli si chiar si predai). Daca mergi la Politehnica http://www.upb.ro/facultati.html
devii inginer intr-unul din domeniile pentru care exista facultati si de la politehnica nu poti deveni profesor de mate. facultatea de matematica este infiorator de grea, si e un efort teribil fata de ceea ce faci cand termini ca profesor si de cat esti platit ca profesor. ca profesor de mate o sa ai un salariu foarte mic si este foarte greu sa iti echivalezi studiile in strainatate, adica sa predai acolo, pe cand ca inginer poti merge sa profesezi oriunde. deci daca vrei prof de mate poate mai bine faci facultatea in Grecia daca vrei sa te intorci acolo dupa ce termini. parerea mea ar fi insa sa incerci altceva, mai degraba la politehnica, poate gasesti ceva care ti-ar placea din ce profiluri au ei. succes!

| tomsigerry explică (pentru mixxjim):

Facultatea de matematica stiu ca este grea si in grecia si in Romania doar ca aici in grecia se castiga foarte bine ca profesor de matematica si credeam ca si in Romania dar nu conteaza era doar o idee multumesc mult

| BluePage a răspuns:

BVVV! politehnica!

| mixxjim a răspuns (pentru tomsigerry):

Poti castiga mai bine in Romania ca prof de mate dand si meditatii, deci in plus fata de salariul de la scoala si de programul de la scoala. ca profesor debutant salariul e cam 680 ron, adica vreo 150 de euro happy in plus, vor sa se faca si in invatamant angajarile ca la privat, deci fara examene de titularizare etc, si in Romania e foarte probabil sa fie cazul sa dai ceva spaga sa te poti angaja - si pentru asta trebuie sa cunosti foarte bine ceva directori de scoli, inspectori scolari etc. ti-am spus si asta doar ca sa ai imaginea completa. daca chiar vrei sa te faci prof si sa predai in Grecia intereseaza-te acolo care-i treaba cu echivalarea studiilor, ca asta difera de la tara la tara si de la facultate la facultate, cred e mai ieftin sa faci facultatea aici totusi, chiar si ca student strain (adica sa platesti facultatea). mult succes!